Unirea Slobozia, ineficientă acasă, deși a jucat cu doi oameni în plus

0
Finanţarea echipei FC Unirea a fost verificată de DNA

Meciul cu Berceni părea unul facil pentru Unirea Slobozia, atât prin prisma locului în clasament, dar și a faptului că fotbaliștii antrenați de Ion Ionescu jucau în fața propriilor suporteri. Cu toate acestea gafa portarului slobozean și ineficiența atacanților Unirii au făcut ca jocul să se termine la egalitate.

Meciul a început sub un presing steril al gazdelor, care aveau să deschidă scorul la jumătatea primei reprize. La câteva minute după deschiderea scorului, oaspeții au beneficiat de o lovitură liberă de la 30 de metri, iar mingea șutată a fost scăpată în poartă de portarul Unirii. Cu toate că ACS Berceni a jucat aproape o repriză întreagă cu doi oameni în minus, după ce arbitrul a eliminat doi fotbaliști pentru cumul de cartonașe galbene, Unirea Slobozia nu a fost în stare să-și creeze avantaj pe tabela de marcaj. Scor final 1-1, iar Unirea Slobozia poate rămâne pe prima poziție a clasamentului doar dacă CS Afumați se va încurca în depalsarea de astăzi de la Viitorul Axintele.