Slobozia: O sportivă din Ialomiţa, senzaţia lotului naţional de kempo

0
Gabriela (foto centru) a făcut senzaţie în Sankt Petersburg

O sportivă din Ialomiţa a cucerit cele mai multe medalii de aur din lotul naţional care a participat la Campionatul Mondial de kempo individual, din Rusia.

Participant, la finele lunii mai, la Campionatul Mondial de kempo individual, organizat în Sankt Petersburg (Rusia), lotul României a câştigat pentru a opta oară consecutiv locul I pe naţiuni. Din lotul naţional, au făcut parte şi doi sportivi ialomiţeni: Gabriela Baba şi Dănuţ Neculai.

La finele competiţiei, Gabriela a fost cel mai apreciat sportiv din lot, câştigând cele mai multe medalii de aur la proba de fighting. Sportiva legitimată la Clubul Sportiv Cetatea Dojo Urziceni a obţinut următoarele rezultate: locul I la submission, locul I la kempo-ukado categoria +18 ani, locul I la kempo-ukado categoria 16-18 ani, locul I la knockdown şi locul al doilea la K1.

Celălalt sportiv ialomiţean participant cu lotul naţional la această competiţie, Dănuţ Neculai, s-a clasat al treilea la knockdown şi al patrulea la submission.