Chiar dacă a învins, Unirea Slobozia a ratat promovarea în liga secundă

0

Formația antrenată de Constantin Prepeliță a învins, pe teren propriu,  în penultima etapă a Ligii a III-a, formația Rapid II București, cu scorul de 3-2, dar a pierdut promovarea, pentru că și liderul Callatis Mangalia a învins pe ACS Breceni.

Meciul a fost unul aprig disputat, chiar cu accente dramatice. Dacă la pauză scorul a fost 1-1, după ieșirea de la vestiare oaspeții au condus cu scorul de 2-1. Fotbaliștii Unirii au adus egalarea în minutele de final, iar golul victoriei a fost adus în minutul 93.

Unirea Slobozia se menține la trei puncte de liderul Callatis Mangalia, dar ratează, de puțin, promovarea în liga secundă. Oricum, clasarea pe locul 2 în clasamentul seriei este cea mai mare performanță a echipei Unirea Slobozia, din ultimii 15 ani.