Stiri din Slatina

Slatina, luată cu asalt de supermarketuri. Şi-au anunţat investiţii în domeniul retail Dedeman, Penny şi LIDL; Mall şi Carrefour sunt în aşteptare

9 septembrie 2011, 09:55 |  Autor: Mirela Ogea | 

Cuvinte cheie: slatina, supermarketuri, dedeman, investiţii,

Construcţia Penny Market a fost demarată luna trecută

slatina

Construcţia Penny Market a fost demarată luna trecută

 

În următorii ani, reşedinţa Oltului va avea o reţea de 12 supermarketuri, noile investiţii aducând peste 600 de locuri de muncă.

Deşi slătienii nu au o putere de cumpărare mare, câştigul mediu fiind puţin este 1000 de lei, marile societăţi de retail au deschis în ultimii ani supermarketuri în capitala Otului, iar altele şi-au anunţat investiţii. În prezent, în municipiu funcţionează şapte supermarketuri: Kaufland, Billa, două MiniMax, VMG, Profi şi LIDL. Iar investiţiile în domeniu nu se opresc aici, firmele concurente considerând că este destul loc şi pentru ofertele lor.

Două în construcţie, trei în proiect

Reţeaua germană LIDL va fi completată în Slatina cu încă un centru comercial, primul provenind din cumpărarea Plus. Noul centru, construit pe Bulevardul AI Cuza, se află în faza finisajelor şi racordării la utilităţi. Investiţia, în valoare de 1,75 milioane lei, se întinde pe 14.000 de metri pătraţi, va avea 117 locuri de parcare şi va crea 30 de noi locuri de muncă şi o brutărie.

Grupul german de retail Rewe România, proprietar al reţelei de magazine Penny Market, va amenaja la Slatina primul său magazin vizavi de sediul Palatului de Justiţie. Lucrările au început luna trecută, iar investiţia de 2,6 milioane lei se anunţă a fi finalizată la sfârşitul acestui an, când vor fi create circa 20 de noi locuri de muncă.

Retailerul de articole de bricolaj şi materiale de construcţii Dedeman a cumpărat luna trecută de la fosta fabrică de utilaj alimentar Utalim SA un teren în suprafaţă de 27.458 mp, situat la intrarea în Slatina dinspre Piteşti, pe E70, urmând să investească aici pentru o reprezentanţă.

În stadiul de proiect se află investiţia unui grup israelian, pentru Plaza Center, pe strada Cireşov. Primul mall din municipiu, investiţie de circa 40 milioane euro, ar fi trebuit să se inaugureze în 2009, însă după obţinerea autorizaţiilor şi avizelor necesare, compania a sistat lucrările. Anunţă, totuşi, într-un raport financiar oficial, finalizarea obiectivului în 2013, ce cuprinde spaţiul comercial, parcare de 500 de locuri, loc de joacă şi fantasy-parc.

Probleme a întâmpinat la Slatina un investitor grec, care a cumpărat în 2007 un teren de 55.000 de metri pătraţi la intrarea în Slatina dinspre Craiova pentru a ridica un supermarket Carrefour. Cum acolo a existat cel mai mare parc al municipiului, iar legea spune că nu se poate construi pe spaţiu verde, autorităţile caută de atunci soluţii, în prezent terenul fiind folosit drept păşune pentru animalele cartierului de rromi din apropiere. „Sperăm să reuşim cu noul Plan Urbanistic Zonal şi să convingem Agenţia de Mediu Craiova că terenul nu poate fi folosit ca parc datorită zonei de amplasare. Investiţiile din următorii doi ani de zile vor aduce la Slatina peste 600 de noi locuri de muncă.”, spune Vâlcov.


Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    PENNY MARKET îşi deschide magazin la Slatina

    Grupul german de retail Rewe România, proprietar al reţelei de magazine PENNY MARKET, va amenaj ...

    Slatina, de doi ani cu mall doar pe planşe

    În urmă cu trei ani se anunţa cu surle şi trâmbiţe în presa naţională că Slatina va avea mall. ...

    Luminiţa Anghel a născut un băieţel

    Cântăreaţa Luminiţa Anghel a născut un băieţel perfect sănătos, în această dimineaţă, la Spital ...

    Ce malluri îşi vor deschide porţile în acest an

    Dezvoltatorii imobiliari sunt mai optimişti în acest an. Vor să inaugureze 15 centre comerciale ...

    Start construirii Sălii Polivalente a Slatinei

    Slatina va avea peste doi ani Sală Polivalentă. Constructorul a început degajarea terenului pen ...

    Dedeman şi Altex atacă piaţa din Alba Iulia cu investiţii de 16 milioane de euro

    Alba Iulia este un oraş atractiv pentru marile companii de retail de pe piaţa materialelor de ...

    Associated Press face praf Mandinga: „ƒ«Zaleilah» este un talmeş-balmeş global“

    Associated Press face o prezentare nu foarte onorantă piesei României la Eurovision. Agenţia de ...

    VIDEO Misterul pepenilor explozivi din China

    Specialiştii în ştiinţe agricole încearcă să afle din ce cauze plantaţiile fermierilor chinezi ...

    Un simbol dinamovist, la un pas de moarte!

    Clubul din „Ştefan cel Mare" era să treacă printr-o tragedie. „M-am răsturnat cu maşina la 160 ...


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Poticnelile Guvernului Ponta

    Ovidiu Nahoi

    De oriunde ar veni, uninominalul are aceleași probleme.

    România – duşmanul de serviciu

    Ion Cristoiu

    Român e, atât pentru scriitor, cât şi pentru redactor, tot ceea ce poate fi opus termenului de sovietic.

    Grăjdanul lui Ponta, Grăjdanul lui Năstase

    Grigore Cartianu

    Au trecut şase zile de când Constantin Adrian Balaban Grăjdan a folosit Guvernul pe post de maşină de spălat a chiloţilor penali ai lui Adrian Năstase.

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole