Slatina: Cristian Ionică, un DJ cu milioane de fani pe internet
0Este cunoscut sub numele de Starchild, iar una dintre melodile sale, Lick Shot, cântată în colaborare cu formaţia Sunrise INC, a fost multe săptămâni pe primul loc în topurile din România.
A moştenit talentul pentru muzică de la mama sa, care a cântat într-un cor.A fost mai întâi DJ, a compus piese, iar acum este şi solist vocal. În urmă cu patru ani a devenit DJ şi a dat tonul la distracţie în cluburile slătinene. Un an mai târziu a ajuns să compună melodii iar mai apoi a început să şi cânte. „Mi-a plăcut muzica dintotdeauna. În urmă cu patru ani mi-am cumpărat mixer şi tot ce trebuia şi am început să mixez melodii. Îmi amintesc că prima oară am mixat într-un club din Slatina, la un majorat. M-am descurcat bine, iar de atunci a început să îmi placă şi mai mult şi am continuat. Părinţii nu prea erau de acord cu asta, dar mie mi-a plăcut şi nu am renunţat, aşa că m-au înţeles până la urmă. Nu au mai avut ce să facă”, povesteşte Cristian Ionică. A început o colaborare cu un DJ din Timişoara, Dario Zack, cu care a scos melodia Funky World. A colaborat apoi cu formaţia Sunrise INC la piesa Lick Shot care a ajuns pe locul întâi în topuri. „Melodia Lick Shot a fost timp de cinci săptămâni pe primul loc la Radio Zu. A fost compusă de mine şi puţină lume ştie că în această piesă apare şi vocea mea”, a spus DJ-ul. Melodiile sale au adunat milioane de vizualizări pe site-urile din întreaga lume.
Îşi doreşte o colaborare cu David Guetta
Cristian Ionică îşi doreşte să devină cât mai cunoscut în lumea muzicală şi visează ca într-o zi să mixeze cu DJ-ul francez David Guetta. „Este idolul meu . Mi-ar plăcea să colaborez cu el, dar nu ştiu dacă acest lucru va fi posibil” a mai spus tânărul. Cristian petrece câte cinci-şase ore pe zi în studioul amenajat în locuinţa sa şi spune că niciodată nu se plictiseşte de muzică. Îşi doreşte un studio nou, modern şi din care să nu îşi mai deranjeze vecinii. „Cele mai bune idei vin noapte şi îi deranjez pe vecini mai tot timpul. Unii înţeleg, dar alţii nu”, mai spune Cristian. Tânărul are planuri mari pentru viitor. Vrea să continue colaborarea cu DJ-ul din Timişoara şi chiar să facă împreună cu el o formaţie care se va numi Sonophone. „Îmi doresc să continui să lucrez cu DJ-ul Dario Zack, iar în curând voi fi producătorul unei formaţii din Cluj. E vorba de doi fraţi, o fată şi un băiat. Peste câţiva ani mă văd în străinătate. Nu vreau să rămân în ţară pentru că nu am ce să fac aici”, a încheiat DJ-ul slătinean.
Profil:
Născut. 6 mai 1985 la Slatina
Studii. Facultatea de Management Financiar Contabil Craiova
Idealuri. Să ajungă cât mai departe în muzică
Ce-i place
Să ascult muzică şi să călătoresc. Îmi place foarte mult să fac sport, în special tenis de câmp.
Ce nu-i place
Minciuna şi scandalurile. Nu suport scandalurile tv cu fel şi fel de oameni neimportanţi. Detest mâncarea chinezească.
Întrebări şi răspunsuri:
Ce sfaturi ai pentru tinerii care vor să înceapă o carieră în muzică?
Să aibă ureche muzicală şi să creadă în ce vor să facă şi cu siguranţă vcr reuşi. Ceea ce fac eu nu este deloc greu, dacă îţi place. Dacă nu, pare foarte dificil.
Te-ai gândit vreodată să renunţi la acestă meserie?
Nu. Muzica rămâne o pasiune pentru mine, dar este şi o meserie din care vreau să câştig bani. Nu aş renunţa la muzică pentru nio altă meserie din lume.