Alro Slatina nu a produs surpriza cu Dinamo. Vezi filmul înfrângerii din „Groapă“

0

Dinamo a picat cu un adversar accesibil în optimile de finală ale Cupei României, motiv pentru Ioan Andone de a menaja mai mulţi dintre oamenii de bază ai echipei. "Câinii" au învins cu 3-1, printr-o dublă a lui Alexe şi o reuşită a lui Niculae, toate cele trei goluri fiind înscrise în prima repriză

S-a terminat. Dinamo, FC Timişoara şi FC Braşov sunt primele trei echipe calificate în sferturi

min 77: Torje, intrat pe teren de zece minute, cere schimbare şi este înlocuit de Liviu Ganea

OCAZIE min 73 Andrei Cristea îşi încearcă şutul de la marginea careului, dar portarul echipei adverse respinge

OCAZIE min 68 Torje încearcă un şut de la 30 de metri, dar în afara spaţiului porţii

OCAZIE Min 65: Cei de la Slatina trec pe lângă golul doi. Daniel Ene şutează de la 16 metri, dar balonul trece milimetri pe lângă poartă

OCAZIE: Min 61: Marius Niculae îl găseşte perfect pe Alexe cu o pasă de 30 de metri, tănărul atacant îşi prelungeşte prea mult balonul şi şutează peste poartă din 10 metri.

A început a doua repriză!

GOOOOL min 38: Ploaie de goluri în Ştefan cel Mare. Bârsan, fostul jucător de la Ceahlăul, îl execută pe Dolha cu un şut plasat de la 16 metri

GOOOOL min 35: Marius Alexe este găsit perfect în careu de Andrei Cristea şi îl execută de la 6 metri pe portarul advers

min 32: Bogdan Aldea (29 de ani), fostul dinamovist, în prezent la Alro Slatina, este înlocuit cu Daniel Ene. Aldea primeşte câteva aplauze de la suporterii de la tribuna 0. Aldea a fost în aceeaşi generaţie cu Marius Niculae la alb-roşii, fiind antrenat de regretatul Niculae Nicuşor la juniori.

OCAZIE: Marius Niculae loveşte bara după un şut puternic de la 16 metri. Săgeată primeşte aplauze la scenă deschisă. De remarcat şi pofta bună de joc a lui Marius Alexe, care după o cursă de 20 de metri, i-a pasat în centru lui N'Doye, iar acesta l-a găsit pe Niculae, care a trimis torpila.

GOOOOLmin 6: Alexe înscrie şi duce scorul la 2-0, după o cursă de 15 metri şi un şut plasat cu latul pe lângă portarul advers

GOOOOLmin 2 Portarul celor de la Slatina a degajat slab, Marius Niculae a interceptat, si a sutat de la 20 metri

A început partida!

Iată echipele de start:

Dinamo: Dolha - Rus, D. Grigore, Scarlatache, Diabate - Mărgăritescu, N'Doye - Păun, A. Cristea, Alexe - M. Niculae

Rezerve: Curcă, Moţi, Torje, Ad. Cristea, Bazzi, Dănciulescu, L. Ganea

ALRO: Tătaru - Pasăre, Vişa, Kalai, Vodiţă - Bârsan, Dumitra, Precup, Voicu - Aldea, C. Constantin

Rezerve: Mecea, Ciugulea, D. Ene, E. Stoica, Hebga, Sg. Popescu, Răducu

"Tratăm foarte serios partida, vom juca împotriva echipei tip. Numai unu-doi jucători vor fi menajaţi", a admis şi Ioan Andone pentru "Gazeta nouă", un ziar din Slatina.