Slatina: Să-l ajutăm pe Danny Lungu!
0
Danny Alexandru Lungu, supranumit „micul Mozart al Olteniei“ este singurul copil cu implant cohlear, din sute din întreaga ţară, care cântă la un instrument muzical.
Băiatul a rămas fără auz la vârsta de 1 an şi jumătate. Imprudenţa unui medic de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Slatina i-a luat şi şansa de a învăţa să vorbească. La numai cinci ani, Danny a făcut un implant cohlear şi a început procesul de demutizare, iar la 1 an şi jumătate de la operaţie a început să vorbească. La şapte ani a reuşit să se integreze în clasa I, în sistemul de învăţământ step-by-step.
Danny a fost operat gratis la urechea dreaptă în urmă că două săptămâni de un medic din Cluj-Napoca, care a fost impresionat de povestea lui.
Pentru familia lui Danny urmează însă o perioadă grea. Trebuie să strângă în maxim 3 luni 7.000 de euro, bani cu care trebuie să achiziţioneze un procesor pentru urechea dreaptă. Este singura şansă a băiatului de a auzi cu ambele urechi. Cei care doresc să îl ajute pe Danny pot depune orice sumă de bani în contul în lei RO04RZBR0000060011843633, deschis la Banca Raiffeisen Bank, Sucursala Slatina, al cărui titular este Lungu Mariana Luminiţa.