Liga a II-a / Gaz Metan CFR Craiova, umilită acasă de ALRO Slatina. CSM Vâlcea revine de la 0-1 şi câştigă cu Poli Iaşi

0

Runda a 7-a a eşalonului secund, Seria a 2-a, a oferit astăzi multe partide spectaculoase şi 17 goluri.

Derbiul oltean disputat pe arena de la Depou s-a încheiat cu victoria categorică a oaspeţilor, ALRO Slatina impunându-se cu 3-0 în faţa celor de la Gaz Metan CFR, toate golurile fiind marcate în repriza secundă.

Hebga a deschis scorul în minutul 56, cu o reluare simplă, din trei metri, iar Voicu l-a majorat zece minute mai târziu, tot după o greşeală a apărării craiovene, mingea trecând prin faţa porţii, fără să fie respinsă.

Tabela a fost închisă de Dumitra, cu un şut de la 25 de metri (83), iar Corneliu Papură a câştigat clar duelul cu fostul său coleg Jerry Gane.

Gaz Metan CFR a început meciul în formula: M. Neagoe - Roşianu, R. Barbu, Cruşoveanu, Buşu - Mitroi, Irimescu, D. Rădoi, C. Niţă - Vigariu, Boroiban.

Alro Slatina i-a avut în „11“-le de start pe: M. Tătaru - Pasăre, Vişa, Kalai, Vodiţă - E. Badea, Dumitra, Precup, Ed. Stoica - Bârsan, D. Ene.

CSM Vâlcea, al doilea succes consecutiv

CSM Râmnicu Vâlcea a învins astăzi, în Zăvoi, cu 3-1 pe Poli Iaşi, după ce a fost condusă cu 1-0.

Pălimaru a marcat pentru moldoveni în minutul 32, dar Posteucă a egalat în ultimul minut al primei reprize. Marius Mitu a adus gruparea din Zăvoi în avantaj după ce a transformat un penalty obţinut de Balauru (73), golul de 3-1 fiind înscris în minutul 90, de Rădulescu.

CSM Vâlcea a început meciul cu: Tufişi - Tomozei, Posteucă, Kutlacic, Fl.Sandu - Balauru, I. Popescu, Mitu, A. Ganea - M. Rădulescu, Geantă. Antrenor: Sorin Bucuroaia.

Celelalte rezultate din etapa a 7-a a Ligii a II-a, Seria a 2-a: CS Mioveni - FC Silvania 2-0, ACU Arad - Unirea Alba Iulia 3-2, Voinţa Sibiu - UTA Arad 0-0, Arieşul Turda - FC Argeş 0-0, Petrolul Ploieşti - Mureşul Deva 2-1.