Gaz Metan - Unirea 2-0 / Gazul face 43 de puncte

0

În etapa a XXVIII-a a Ligii I de fotbal, Gaz Metan Mediaș a învins, astăzi, pe propriul teren, pe Unirea Urziceni, cu 2-0.

Intrare liberă la Gaz Metan – Unirea Urziceni

Primul gol al meciului a fost marcat de Alexandru Muntean, în minutul 38, mijlocașul Gazului învingându-l pe Cernea cu un șut plasat, din interiorul careului de 16 metri. Alin Lițu a stabilit scorul final în minutul 82, fostul vârf al Stelei punctând cu o lovitură de cap imparabilă.

Încă din minutul 40, Eric de Oliveira putea să facă 2-0, însă a tras pe lângă poartă, din poziție ideală, singur cu Cernea. Un minut mai târziu, medieșenii au lovit bara de două ori, la aceeași fază, prin Hoban și Dan Roman.

După acest rezultat, Unirea Urziceni se afundă și mai tare în subsolul clasamentului, ialomițenii fiind, în acest moment, pe locul 17, cu doar 22 de puncte acumulate. De partea cealaltă, Gaz Metan a strâns 43 de puncte și este la o singură lungime de ultimul loc de Europa League, ocupat de Dinamo.

Gaz Metan - Unirea Urziceni 2-0 (1-0)

Au marcat: Alexandru Muntean (min. 38), Alin Lițu (min. 82)

Gaz Metan Mediaş: 12. Pleşca - 15. Hoban, 19 Lazăr, 13. Akaky, 8. Buzean - 21 Todea (cpt) - 5. A. Muntean (min. 62 Dudiță), 22. Pârvulescu, 18. Bawab (min. 58 Bozeșan) - 27. Eric, 20. D. Roman (min. 73 Lițu)

Antrenor: Cristi Pustai

Unirea Urziceni:
76. Cernea - 15. Buşcă, 16. E. Nicu (cpt), 24. Mera, 5. Ioniţă (min. 60 Scărlătescu) - 9. Tobă, 28. Pătraş, 6. Muzac (min. 86 Marc), 20. Toşca - 31. Senin, 14. Rusescu

Antrenor: Marian Pană

Arbitri: Ionel Ivan (Brăila) - Liviu Ciubotariu (Galați), Gabriel Barjac (Zalău)

Cartonașe galbene: Lițu / Tobă

Stadion: „Municipal" - Mediaș

Spectatori: 3.000

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe sibiu@adevarul.ro!