Sibiu: E.ON-ul bate în retragere şi plăteşte datoriile

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Sibiu: E.ON-ul bate în retragere şi plăteşte datoriile
Sibiu: E.ON-ul bate în retragere şi plăteşte datoriile

Municipalitatea a făcut recensământul săpăturilor din oraş precum şi situaţia remedierilor la carosabil, neachitate. Peste 60 la sută din cererile de intervenţii au venit până acum în acest an din partea celor de la E.On Gaz.

Aşa cum s-a stabilit conform unui regulament aprobat de consilierii locali, municipalitatea, prin Societatea de Drumuri şi Prestări Construcţii, arondată administraţiei locale, se fac şi „retuşurile” necesare reparaţiilor la carosabil. Astfel pe lângă lucrările de o mai mare anvergură, care presupun reabilitarea completă a infrastructurii rutiere, deţinătorii de reţele intervin în destul de multe locaţii pentru efectuarea de reparaţii de urgenţă sau branşamente, la cererea personelor fizice sau a firmelor specializate care afectează carosabilul sau trotuarele. „Pentru ca reparaţiile să fie efectuate corespunzător şi mai rapid, începând de anul acesta municipiul Sibiu are un nou regulament care stabileşte procedura de refacere, pentru a aduce suprafeţele afectate la starea iniţială” a explicat primarul Klaus Johannis. Cum de la data reluării eliberării avizelor de săpătură, adică din 15 martie, au fost eliberate 121 de avize pentru săpături ce afectează domeniul public. Acestea au fost solicitate de persoane fizice sau juridice şi se referă la realizarea de branşamente la reţelele de utilităţi. Pe lângă acestea mai există 176 de cereri de intervenţii din partea proprietarilor de reţele de utilităţi, care au solicitat intervenţia în vederea remedierii unor defecte.

E.On lider la intervenţii

Un număr mare de solicitări a avut Societatea de apă şi canalizare care a intervenit din primăvară şi până acum de 70 de ori pentru diferite solicitări. Din intervenţiile avute pentru 19 din ele s-a făcut plata şi se lucrează deja la refaceri, iar pentru 16 intervenţii este realizată măsurătoarea în baza căreia se stabileşte suma de plată. SC EON Gaz are cele mai multe intervenţii, în număr de 105. În cazul acestei societăţi 20 de lucrări au fost plătite, 69 au fost măsurate, dar sunt neachitate şi pentru 16 se vor realiza măsurătorile. Primarul Sibiului a mărturisit că a avut o întrevedere cu reprezentanţii acestei firme pentru a discuta despre datoria de peste 60.000 de lei, către municipalitate. „Am discutat cu dânşii. Din păcate a fost vorba de o problemă birocratică în acest caz. Situaţia se va remedia legat de aceste datorii” a explicat primarul Johannis, care ameninţate în urmă cu două săptâmâni că muncipalitatea va acţiona în instanţă această firmă, dacă nu se plătesc datoriile acumulate.

DPC-ul repară tot
Conform regulamentului, SC DPC SA este firma care se ocupă de refacerea carosabilului în urma intervenţiilor pe toată raza municipiului Sibiu. Aceasta este obligată ca în termen de 3 zile să refacă suprafaţa pentru care este solicitată, dar numai după ce solicitantul a achitat această lucrare. Anul trecut au fost efectuate 1600 de intervenţii pentru remedierea defectelor la reţele şi 312 avize de săpătură pentru persoane fizice şi juridice care s-au branşat la reţele.

Sibiu

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite