Sibiu: Sterilizarea maidanezilor întreruptă de seceta din Kenya (galerie foto)

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Sibiu: Sterilizarea maidanezilor întreruptă de seceta din Kenya (galerie foto)
Sibiu: Sterilizarea maidanezilor întreruptă de seceta din Kenya (galerie foto)

Campania de sterilizare a câinilor fără stăpân din Sibiu, începută săptămâna trecutăde voluntarii fundaţiei Vier Pfoten este suspendată în această săptămână pentru că medicii veterinari au fost solicitaţi la o acţiune în Africa.

Cei doi medici veterinari au plecat în Kenya, unde fundaţia intervine într-un caz de forţă majoră pentru a salva cât mai multe animale aflate în pericol să moară din cauza secetei. “Voluntarii Vier Pfoten din toat[ lumea au fost trimişi în Kenya. Este cea mai mare secetă din ultimii ani iar animalele mor pe capete. Se vor duce cisterne uriaşe de apă, precum şi hrană. Este o acţiune de foarte mare amploare. Se speră să fie salvate peste 30.000 de animale, pentru că pe lângă apă şi hrană, animalele bolnave vor fi tratate şi vaccinate” a spus Ruxandra Stoica, manager comunicare la Vier Pfoten.
Campania de sterilizare a câinilor va fi reluată însă de luni, când aceeaşi medici veterinari sau alţii vor veni la Sibiu. Colaborarea dintre fundaţia austriacă şi Primăria Sibiu a avut ca rezultat până acum castrarea a 855 de câini în campania din primăvară, alţi aproape 100 fiind castraţi săptămâna trecută.

Sibiu

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite