Sibiu: Asesoft a bătut pe CSU Sibiu în deplasare cu 73-77

0

Campioana României s-a impus în derbiul penultimei etape a sezonului regular, învingâd Sibiul chiar pe terenul acesteia.

În fața unei săli arhipline CSU Sibiu nu a reușit să răzbune eliminarea din semifinalele ediției trecute de campionat, atunci când ploieștenii au câștigat penultimul meci în urma unui mare scandal, arbitrii fiind acuzați că au favorizat gruparea prahoveană. Cu un Hargrove în formă maximă, Asesoft a controlat partida de la un capăt la celălat. Ploieștiul a condus la pauză cu 15 puncte pe tabelă, scor 33-48, dar Sibiul a încercat să revină în ultimele 20 de minute ale partidei. Jocul slab al lui Calotă, dar și al americanilor Johnson și Brown a fost însă decisiv, chiar dacă gazdele s-au apropiat la trei puncte pe tabelă, în minutul 34, când scorul a fost 62-65. Hargrove a marcat apoi trei coșuri consecutive și până la urmă ploieștenii au învins meritat cu 73-77. La finalul meciului patronul Asesoftului, Sebastian Ghiță a declarat că nu a fost deloc mulțumit de cum a jucat echipa sa. ”Puteam să și pierdem după ce am avut 15 puncte avantaj pe tabelă. Unii din jucători parcă au căzut în cap la pauză. E bine că am învins. Cred că vom juca finala și în acest sezon. Clujul cred că va ajunge și el în finală, dar orice se poate întâmpla în play-off” a spus acesta după meci.