Festivalul Național al Tradițiilor Populare începe astăzi la Sibiu VEZI PROGRAMUL
0Aflat la cea de-a zecea ediție, evenimentul aduce în acest an în muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului aproximativ 200 de participanți.
PROGRAMUL FESTIVALULUI
VINERI 10 AUGUST 2012
Arte plastice
16.00 - 20.00, Troiţa de la Răşinari, Aleea Pivelor, demonstraţii practice: olărit - ceramică de Târnăviţa, ceramică neolitică, ceramică de Valea Olteţului; pictat icoane pe sticlă şi pe lemn; cusut, ţesut, cojocărit; prelucrarea artistică a lemnului; împletit nuiele; încondeiat ouă; confecţionat instrumente muzicale de suflat, confecţionat păpuşi
Arte culinare
17.00 - 19.00 - Cârciuma din Bătrâni, demonstraţii practice - judeţul Tulcea - Preparate tradiţionale din satul Pardina, aflat în zona Deltei Dunării şi din comuna Turcoaia, situată în zona de terasă a judeţului Tulcea, precum şi preparate specifice comunităţii turceşti.
Arte muzicale şi coregrafice
17.00 - 20.00 - Scena de pe lac, deschiderea oficială; spectacol folcloric
Judeţul OLT
Ansamblul Folcloric Ghiocelul, Cezieni, instructor Teodor Ţenea
Ansamblul Folcloric Junii Căluşari, Sârbii Măgura, instructor Florică Turuianu, vătaf George Dulescu
Ansamblul Folcloric Mărţişorul, Corbu, coregrafia Nichita Dragomira
Grupul vocal Bujorelul, Drăgăneşti-Olt
Daniela Voicu - solistă muzică populară
Judeţul ARAD
Grupul vocal Sânzienele, Arad
Roxana Suciu şi Cosmina Brădean - soliste muzică populară
Mădălin Chindriş - solist muzică populară
Daniel Bodnar - clarinet
Augustin Cionca - vioară cu goarnă
Ansamblul folcloric Păstrătorii Tradiţiei, Pecica
Judeţul TULCEA
Ansamblul Dunay, Pardina
Ansamblul Drăguţa Siliştea,Turcoaia
Ansamblul Tuna, Uniunea Democrată Turcă din România
Arte literare
17.00 - 18.00 - Etno Tehno Parc - Trupa fără nume, Colegiul Dobrogean „Spiru Haret”, Tulcea, piesa Nobilimea provincial; 15.30 - 16.30 - Gospodăria de dogar, Obârşa, Hunedoara - filmări realizate cu delegaţia judeţului Arad
SÂMBĂTĂ 11 AUGUST 2012
Arte plastice
10.00 - 13.00 şi 16.00 - 20.00, Troiţa de la Răşinari, Aleea Pivelor, demonstraţii practice: olărit - ceramică de Târnăviţa, ceramică neolitică, ceramică de Valea Olteţului; pictat icoane pe sticlă şi pe lemn; cusut, ţesut, cojocărit; prelucrarea artistică a lemnului; împletit nuiele; încondeiat ouă; confecţionat instrumente muzicale de suflat, confecţionat păpuşi
Arte culinare
17.00 - 19.00 - Cârciuma din Bătrâni, demonstraţii practice - judeţul Olt. Preparate tradiţionale în ţest, specific judeţului Olt
Arte religioase
18.00 - 19.00 - Biserica din Bezded, Vecernia
Arte muzicale şi coregrafice
16.00 - 20.00 - Scena de pe lac, spectacol folcloric susţinut de reprezentanţii judeţelor invitate alături de Junii Cetăţii, Rupea, judeţul Braşov
Judeţul ARAD
Grupul vocal Sânzienele, Arad
Roxana Suciu şi Cosmina Brădean - soliste muzică populară
Mădălin Chindriş - solist muzică populară
Daniel Bodnar - clarinet
Augustin Cionca - vioară cu goarnă
Ansamblul folcloric Păstrătorii Tradiţiei, Pecica
Judeţul TULCEA
Ansamblul Dunay, Pardina
Ansamblul Drăguţa Siliştea,Turcoaia
Ansamblul Tuna, Uniunea Democrată Turcă din România
Judeţul OLT
Ansamblul Folcloric Ghiocelul, Cezieni, instructor Teodor Ţenea
Ansamblul Folcloric Romanaţi, Caracal, coregraf Florian Teodorescu
Ansamblul Folcloric Flori de măr, Curtişoara, instructor Constantin Bălărău
Daniela Voicu - solistă muzică populară
Arte literare
17.00 - 18.00 - Etno Tehno Parc - Trupa fără nume, Colegiul Dobrogean „Spiru Haret”, Tulcea, piesa Nobilimea provincială
11.00 - 12.00 - Gospodăria de prelucrare a inului şi a cânepii, Lisa, Braşov - filmări realizate cu Junii Cetăţii, Rupea, judeţul Braşov
15.30 - 16.30 - Gospodăria de pescar, Mahmudia, Tulcea - filmări realizate cu delegaţia judeţului Tulcea
DUMINICĂ 12 AUGUST 2012
Arte religioase
10.00 - 12.00 - Biserica din Bezded, Sfânta Liturghie
Arte plastice
10.00 - 13.00 şi 16.00 - 20.00, Troiţa de la Răşinari, Aleea Pivelor, demonstraţii practice: olărit - ceramică de Târnăviţa, ceramică neolitică, ceramică de Valea Olteţului; pictat icoane pe sticlă şi pe lemn; cusut, ţesut, cojocărit; prelucrarea artistică a lemnului; împletit nuiele; încondeiat ouă; confecţionat instrumente muzicale de suflat, confecţionat păpuşi
Arte culinare
17.00 - 18.00 - Cârciuma din Bătrâni, demonstraţii practice - judeţul Arad - Preparate tradiţionale din satele Cuied şi Turnu şi ale Asociaţiei producătorilor Arădeanca
Arte muzicale şi coregrafice
17.00 - 20.00 - Scena de pe lac, spectacol folcloric
Judeţul TULCEA
Ansamblul Dunay, Pardina
Ansamblul Drăguţa Siliştea, Turcoaia
Ansamblul Tuna, Uniunea Democrată Turcă din România
Judeţul OLT
Ansamblul Folcloric Ghiocelul, Cezieni, instructor Teodor Ţenea
Ceata de căluşari, Oporelu, vătaf Petre Fieraru
Ceata de căluşari, Cârlogani, vătaf Ioan Dinu
Ansamblul Folcloric Junii Dobrotesei, Dobroteasa, instructor Sandu Rizea
Ansamblul Căluşăresc Colelia, Vâlcele, vătaf Cornel Neagoe
Daniela Voicu - solistă muzică populară
Judeţul ARAD
Grupul vocal Sânzienele, Arad
Roxana Suciu şi Cosmina Brădean - soliste muzică populară
Mădălin Chindriş - solist muzică populară
Daniel Bodnar - clarinet
Augustin Cionca - vioară cu goarnă
Ansamblul folcloric Păstrătorii Tradiţiei, Pecica
Arte literare
17.00 - 18.00 - Etno Tehno Parc - Trupa fără nume, Colegiul Dobrogean „Spiru Haret”, Tulcea, piesa Nobilimea provincială
15.30 - 16.30 - Gospodăria de olari, Oboga, Olt - filmări realizate cu delegaţia judeţului Olt