Sibiu: Gaz Metan Mediaş s-a chinuit cu juniorii celor de la CSM Rm. Vâlcea

0

Medieşenii au jucat cu rezervele în partida din Cupa României şi a ajuns la penaltyuri cu CSM-ul care a evoluat cu 10 juniori în teren. Medieşenii au bătut cu 6-5.

Cei 2500 de spectatori prezenţi la meciul de Cupă, dintre Gaz Metan şi CSM Rm. Vâlcea nu au avut deloc parte de un meci liniştit. Spectacolul fotbalistic nu a lipsit, dar din păcate jucătorii băgaţi în teren de Cristi Pustai, nu au găsit prea des drumul spre gol. Chiar dacă în teren Gazul a jucat cu rezervele, iar oaspeţii au venit cu o echipă plină de juniori, medieşenii au avut parte de emoţii. Gazul a ratat extrem de mult. Mai întâi Cigan a trimis în bară în minutul 3, din 6 metri, iar apoi, rând pe rând, Boaru, Dudiţă, Sabou, Voicu sau Kratochvil l-au făcut mare în poartă pe Perianu. Sabou, a mai lovit şi el odată bara în minutul 63, dar Boaru nu a mai greşit ţinta şi în minutul 79 a deschis scorul cu un şut pe jos din interiorul careului mare. Oaspeţii au şutat odată şi bine pe spaţiul porţii Mediaşului şi au făcut-o decisiv în chiar ultimul minut de joc, când Săraru l-a învins pe Vâtcă cu un şut sec, de la marginea careului mic, trimiţând astfel meciul în prelungiri. Juniorii oltenilor puteau chiar să dea şi golul doi, în minutul al treilea al primei reprize de prelungiri, atunci când şutul lui Sbârnea a lovit bara porţii Gazului. S-a ajuns apoi la penaltyuri, acolo unde Deaconu a ratat, făcând cadou victoria medieşenilor.