Satu Mare: Attila Nagy a ratat finala la 400 de metri garduri

0

Sportivul sătmărean Nagy Attila de 22 de ani a ratat calificarea în finala probei de 400 de metri garduri din cadrul Campionatelor Europene de atletism de la Barcelona. Atletul român a terminat pe ultimul loc în cea de-a doua semifinală, parcurgând distanţa în 51 de secunde şi 98 de sutimi, timp inferior celui din calificări.

În seria a doua de calificare, Nagy Attila a reuşit cea mai bună performanţă a carierei, 50.31, calificându-se în semifinale de pe locul patru. Calificarea în semifinale a fost, de altfel, şi obiectivul atletului de la Satu Mare. Semifinala a fost câştigată de britanicul Rhys Williams, cu timpul de 49.61. Sportivul sătmărean este antrenat de Fulop Gheorghe şi este legitimat la CS Satu Mare şi CSM Cluj Napoca. Delegaţia României la CE de seniori, care se va încheia în 1 august, cuprinde 33 de sportivi, 21 fete şi 12 băieţi, care au ca obiectiv cucerirea a 1-2 medalii şi 4-5 calificări în finale.