SATU MARE: Rareş şi Silvia au câştigat patru medalii de aur în şase luni - GALERIE FOTO

0
Rareş şi Silvia au câştigat patru medalii de aur anul acesta

Rareş şi Silvia formează de patru ani un cuplu pe ringul de dans. În 2011, cei doi adolescenţi au obţinut patru premii I. La doar 14 şi 15 ani, Silvia şi Rareş percep dansul ca pe stil de viaţă şi îşi doresc să ajungă antrenori în acest domeniu.

Rareş Avram (15 ani) şi Silvia Săvianu (14 ani) formează una dintre cele mai de succes perechi de dansatori sătmăreni. Silvia dansează de nouă ani, iar Rareş a intrat în ring în urmă cu şase ani. Amândoi şi-au început cariera la Royal Dance Club, iar astăzi se pot mândri cu 15 cupe şi 35 de medalii obţinute în cele peste 50 de competiţii la care au participat. Doar anul acesta au obţinut patru medalii de aur la dansuri standard şi latino în competiţiile organizate la Târgu Mureş, Mediaş, Râmnicu-Vâlcea şi Satu Mare.

Concurează de patru ani
Deşi dansează de mai mulţi ani, perechea formată din Silvia şi Rareş participă la competiţii doar de patru ani.
Îşi amintesc şi acum de prima lor reprezentaţie într-un concurs, la „Cupa Potaisa” din Turda, în 2007, unde au ajuns până în semifinale. „Eu cred că a fost o reuşită, ţinând cont că a fost prima noastră participare într-un concurs”, spune Silvia. Tinerii muncesc mult şi au antrenamente zi de zi. „Dansul este mai mult decât un hobby. Amândoi ne dorim să fim cei mai buni şi să ne construim viitorul în jurul dansului. Eu vreau să fiu antrenor sau arbitru, iar Silvia antrenor de dans sportiv sau latino”, spune Rareş.
Până atunci însă cei doi tineri îşi doresc să ajungă dansatori de clasa S (cea mai înaltă clasă de concurs) şi să participe la cel mai mare concurs de dans sportiv din Europa, Blackpoll din Anglia.

Rareş şi Silvia au câştigat patru medalii de aur anul acesta Rareş şi Silvia au câştigat patru medalii de aur anul acesta Rareş şi Silvia au câştigat patru medalii de aur anul acesta

Patru medalii de aur în 2011
Anul acesta, Silvia şi Rareş au câştigat medaliile de aur de la concursurile din Târgu Mureş, Râmnicu-Vâlcea, Mediaş şi Satu Mare.
Ei au concurat până acum în peste 50 de competiţii, dar au participat şi la 20 de spectacole, de la zile ale oraşelor până la baluri ale diferitelor şcoli. Au colindat ţara în lung şi-n lat, însă au avut participări şi la numeroase concursuri din Ungaria şi Germania.
Silvia şi Rareş sunt elevi, el termină acum clasa a VIII-a, iar ea clasa a VII-a. Amândoi vor să-şi continue studiile liceale la Colegiul „Mihai Eminescu”.