Îşi cer taxa de poluare înapoi!

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Aproape 400 de sătmăreni se judecă cu statul pentru a-și recupera taxele de poluare plătite pentru maşinile achiziţionate. 60 dintre cei care au dat statul în judecată au câştigat procesele şi îşi vor recupera banii.

Peste 375 de sătmăreni se judecă în prezent cu Direcția Generală a Finanțelor Publice (DGFP) Satu Mare și Administrația Fondului de Mediu pentru a-și recupera taxa de poluare, respectiv, taxa de primă înmatriculare. „În prezent, Serviciul Juridic din cadrul DGFP Satu Mare reprezintă instituția în cadrul a 375 de procese privind taxa de poluare sau de primă înmatriculare, procese aflate în prezent pe rolul instanțelor. De la începutul acestui an, instanțele au dat soluții favorabile în cazul a 60 de persoane care și-au primit sau urmează să își recupereze sumele plătite și virate de instituția noasră în conturile Administraței Fondului de Mediu“, spune Dana Godja, purtătorul de cuvânt al DGFP.

Reprezentanții Serviciului Juridic din cadrul DGFP afirmă că numărul sătmărenilor care se judecă cu statul a crescut anul acesta cu aproape 30 %. „Din toamna anului trecut au început să fie mai multe astfel de procese, iar anul acesta se poate spune că numărul acestora a crescut cu circa 30%“, susține Călin Marin, jurist în cadrul DGFP. El mai spune că cei care au pierdut procesele au avut de cele mai multe ori dosarele incomplete. „Luptăm pentru o cauză oarecum pierdută pentru că există atâtea precedente în țară, iar într-un final legile le dau câștig de cauză reclamanților. Nu există totuși o practică unitară în privința soluțiilor pe care instanța le dispune în aceste cazuri“,mai spun reprezentanții Serviciului Juridic al DGFP.

Termen de prescripție: 5 ani

Unul dintre cabietele de avocatură din Satu Mare specializat pe recuperarea taxelor de poluare a avut de la începutul acestui an circa 100 de clienți. „Anul acesta se înregistrează un apogeu al acestor procese. De la începutul acestui an avem pe rol circa 100 de cauze care vizează recuperarea taxei de pouare, 11 fiind deja câștigate. Recordul în ceea ce priveşte sumele pentru care se judecă sătmărenii este deținut de o firmă care a câștigat în instanță recuperarea a 31.000 de lei, pentru o mașină de lux. Toți cei care au plătit această taxă, chiar și în 2008, pot intenta proces, pentru că termenul de prescripție este de 5 ani“, afirmă Marius Cosma, consilier juridic în cadrul Biroului de Avocatură „Horotan“. EL mai spune că în prezent, în cazul celor 46 de procese câștigate, începând de anul trecut, sumele pe care statul trebuie să le returneze ajung la aproape 180.000 de lei, la care se adaugă cheltuielile de judecată și dobânzi.

Acte necesare pentru proces: Deciza de calcul a taxei,  Dovada plății taxei, Cartea de identitate a autoturismului, Actul de identitate al proprietarului

Satu Mare

Top articole

Partenerii noștri

image
digisport.ro

Ultimele știri
Cele mai citite