CSM Satu Mare a ratat calificarea în finala Ligii Europei Centrale

0
CSM Satu Mare a cedat în ultimele 10 minute ale meciului

Echipa de baschet feminin CSM Satu Mare a ratat calificarea în finala Ligii Europei Centrale, după ce, sâmbătă, a fost învinsă în semifinale, de echipa gazdă a turneului final, Bemaco Preşov (Slovacia), scor 82-74 (40-43).

CSM Satu Mare a condus în primele trei sferturi, dictând ritmul de joc, dar a cedat în ultimele zece minute. Echipa slovacă a reuşit câteva triple salvatoare, s-a instalat la conducere (63-73, min 35) şi nu a mai cedat până la final. Tot sâmbătă, pentru al doilea loc din finală se vor duela formaţiile Kara Trutnov (Cehia) şi Basket Steel Kosice (Slovacia). CSM Satu Mare va juca astfel finala mică, duminică (ora 14.00), cu învinsa din a doua semifinală, iar Bemaco Preşov şi învingătoarea din a doua semifinală îşi vor disputa trofeul CEWL, de la ora 16.45. Printre arbitrii desemnaţi să conducă meciurile de la Preşov se numără şi clujeanul Doru Vinaşi, alături de Tomas Lukaci, Ladislav Szibilla (ambii Slovacia) şi Marek Vondracek (Cehia).