De la Slujba de Înviere tinerii au mers direct în discoteci

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Cluburile din Reşiţa au fost pline de tineri dornici de distracţie
Cluburile din Reşiţa au fost pline de tineri dornici de distracţie

Bisericile din Reşiţa n-au mai adunat numărul mare de tineri care veneau altădată în seara de Înviere pentru a lua lumină. Ei s-au grăbit să ajungă în cluburi şi discoteci, cei mai mulţi ajungând pe ringul de dans fără ca măcar să treacă pe la biserică.

Învierea Domnului a fost sărbătorită de tinerii reşiţeni până spre orele dimineţii în discotecile din oraş. Dacă prin curtea bisericilor n-a mai fost forfota din alţi ani, cluburile au fost pline până la refuz. Unii au trecut înainte pe la Biserică, alţii au venit direct la distracţie. “Am fost anul trecut la catedrala din Govândari şi nu am auzit absolut nimic, pentru că nu au binevoit să pună nişte boxe, să audă toţi cei prezenţi acolo slujba, nu numai cei dinăuntru. Anul ăsta am venit direct la discotecă”, spune Dan Tobă. “Noi am fost toată gaşca, vreo zece persoane, la biserica din centru, dar trebuie să recunosc că ne-am plictisit cam repede şi nici nu aveam rezervare făcută la discotecă, astfel că, a trebuit să ne grăbim puţin pentru a prinde loc”, recunoaşte şi Mirela Damian.
Cei mai mulţi credincioşi şi-au dat întâlnire aseară la Cadedrala Adormirea Maicii Domnului, dar şi Biserica Petru Iacob a adunat destui reşiţeni care au venit pentru a primi vestea învierii Domnului. Mănăstirile din împrejurimile Reşiţei au fost preferate şi anul acesta de sute de credincioşi.

Reşiţa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite