Reşiţa: Pascotă victorios în Turcia

0

Ionel Pascotă a câştigat a treia etapă a Campionatului Est-European la Motociclism Viteză de la Izmir, în Turcia.

Pilotul UCM Reşiţa, Ionel Pascotă, a câştigat a treia etapă a Campionatului Est-European la Motociclism Viteză disputată în perioada 15-16 august pe pista de la Izmir, Turcia. Pe o căldură infernală de 45 de grade Celsius, cursa de la Izmir a testat până aproape de limită piloţii participanţi şi motocicletele acestora.

Cele 18 ture de circuit ale cursei din Turcia i-au prilejuit campionului UCM Reşiţa ocazia să facă încă o dată dovada valorii sale incontestabile. Pascotă a plecat de pe a treia poziţie pe grila de start şi a făcut o cursă de urmărire pâna cu 5 ture înainte de final, când a declanşat atacul şi a trecut pe primul loc. Finalul a fost de-a dreptul incendiar, cu 4 piloţi trecând linia de sosire într-un interval de numai o secundă.

După această nouă victorie, Pascotă ocupă primul loc în clasamentul general al clasei SuperSport 600 cmc, cu un avantaj de 24 de  puncte faţă de ocupantul locului 2, Cătălin Cazacu.