Reşiţa: Ionel Pascotă, colecţionarul de titluri (GALERIE FOTO)

0

Motociclistul bănăţean a câştigat pentru a doua oară consecutiv campionatul Romanian Superbike la Clasa 600 Supersport şi a adus al 14-lea trofeu în vitrina Clubului Sportiv UCM Reşiţa.

Pilotul care aleargă sub culorile UCM Reşiţa s-a impus în Grecia, pe circuitul de la Serres, în ultima etapă a campionatului Romanian Bike. Pascotă avea un avans confortabil în clasament faţă de Cătălin Cazacu şi îi era suficient să termine cursa în primii opt pentru a-şi adjudeca un nou titlu. Ucemeristul a ţinut însă să încheie în stil de mare campion şi a trecut ptimul linia de sosire, cu un avans de 12 secunde faţă de cel de-al doilea clasat, Cătălin Cazacu. Pe locul trei în etapa de la Serres s-a clasat israelianul Bar Tagal.

"Ne bucurăm foarte mult pentru această victorie care a adus un nou titlu adus în vitrina Clubului UCM Reşiţa. Sezonul nu s-a terminat încă pentru mine, deoarece urmează cursa de la Albacette, unde sper să obţin o clasare cât mai bună", a declarant multiplul campion al UCMR.