Reşiţa: Înotătorii reşiţeni se întorc cu trofee de la Timişoara

0

Duminică 14 iunie 2009 un grup de 13 înotători, membrii ai "CS Reşiţa 07" au participat la Cupa Mastres Timişoara 2009.

Concursul s-a desfăşurat în modernul bazin de la Arena Aquasport din Timişoara şi au participat 65 înotători reprezentând 10 cluburi din trei ţări: România, Ungaria şi Serbia. Înotătorii reşiţeni au câştigat 28 de medalii la acest concurs: 17 medalii de aur, opt de argint şi trei de bronz.

S-au remarcat: Luminiţa Dobrescu (categoria 35-39 ani) două medalii de aur,  Sânziana Gherban (categoria 25-29 ani) cu două medalii de aur, Lupescu Roxana (până la 25 ani) a cucerit două medalii de aur, Alexandru Tobă (categoria 35-39 ani) două medalii de aur şi o medalie de argint, David Năsturel (categ 30-34 ani) a câştigat două medalii de aur şi o medalie de argint, Răzvan Lupescu a cucerit şi el o medalie de aur şi una de argint, Traian Bogdan (categoria 60-62 ani) cu o medalie aur şi una de argint, Nicolae Cebuc (categoria 25-29 ani) o medalie aur, Dorina Iana o medalie de argint, Camelia Gherghina (categ 35-39 ani) o medalie argint, Mircea Ţepeneu (categoria 45-49 ani) cu o medalie de argint.

Veteranul reşiţean, în vârstă de 76 de ani Vasile Ionescu, a câştigat proba de 50 m liber categoria 75-79 ani.