Bătrân de 71 de ani ucis din gelozie, pentru că a cucerit o femeie cu 20 de ani mai tânără (UPDATE)
0Un bătrân din Prigor a fost înjunghiat mortal de concubinul femeii cu care se iubea de vreo două săptămâni. Este a doua crimă comisă în acest an din cauza problemelor sentimentale care zguduie comuna. Primul a lovit Gărgăunul.
Andrei Careba, zis Gărgăunul, a şocat întreaga comună în prima lună a
acestui an după ce i-a zdrobit capul cu un ciocan concubinei sale în
vârstă de 66 de ani. Acum, liniştea Prigorului a fost perturbată din nou, tot pe fondul unor probleme sentimentale. Timotei S., în vârstă de 71 de ani, a fost înjunghiat mortal la primele ore ale dimineţii. În jurul orei 3.00, din locuinţa bătrânului s-au auzit ţipete, dar grozăvia a ieşit la iveală abia după-amiază, când vecinii au sesizat că acesta nu a mai dat niciun semn de viaţă. Au alertat poliţiştii din localitate care, deplasându-se la domiciliul bărbatului, au descoperit într-una din camere, pe un pat, cadavrul acestuia. Prezenta urme de violenţă la nivelul abdomenului, verdictul fiind clar: crimă.
În interiorul locuinţei au fost găsiţi Gheorghe L., de 49 ani, din comuna Brusturoasa, judeţul Bacău, şi concubina acestuia Ilenuţa C., de 49 ani, ambii locuind în localitatea Prigor.
Criminalul din Prigor a fost adus în faţa instanţei cărăşene.
C

În urmă cu două săptămâni, femeia şi-a părăsit concubinul şi a sărit în braţele lui Timotei S. “Pe fondul de consum de alcool şi al geloziei, Gheorghe L. s-a deplasat la locuinţa lui Timotei S., unde, după o discuţie purtată cu acesta, i-a aplicat cu un cuţit mai multe lovituri în zona abdomenului, producându-i decesul”, precizează inspector de poliţie Adriana Beţa.
Criminalul va fi prezentat în cursul zilei de astăzi Parchetului şi instanţei de judecată cu propunere de arestare preventivă sub aspectul săvârşirii infracţiunii de omor. La această oră, criminalul se află în faţa instanţei cărăşene pentru a afla dacă va fi arestat preventiv sau nu.
A ucis cu sânge rece, apoi s-a culcat în casa victimei!
Criminalul de la Prigor a îngrozit toată comuna cu oribila sa faptă. Violeta Pătraşcu, fiica victimei, spune că tatăl ei şi concubina criminalului nu aveau de gând să trăiască împreună. “Femeia asta, Ilenuţa, şi cel care l-a omorât pe tata au fost concubini. Sunt doi moldoveni care au lucrat cu ziua. Tata le-a mai dat ce au avut nevoie. Femeia a vrut să rămâna cu tata, nu ca nevastă, ci doar să aibă grijă de el. Criminalul a venit după ea şi s-a întâmplat ce s-a întâmplat. A intrat peste el, l-a omorât, apoi s-a dus sus şi s-a culcat”, a povestit fiica bătrânului ucis.
Florentina Sârbu, nora victimei este cea care a descoperit nenorocirea. “Mi-au spus să vin să văd ce se întâmplă de nu răspunde nimeni. Am deschis geamul şi l-am văzut plin de sânge, cu cuţitul pe el”, a mărturisit îngrozită femeia.