Stiri din Ramnicu-Valcea

Copiii au învăţat că trebuie să fie toleranţi faţă de persoanele cu handicap

17 noiembrie 2011, 13:05 |  Autor: Dorel Ţîrcomnicu | 

Cuvinte cheie: valcea, ramnicu valcea, world vision, centru multifunctional, ziua tolerantei,

Copiii au învăţat să devină toleranţi faţă de persoanele cu dizabilităţi

Copiii au învăţat să devină toleranţi faţă de persoanele cu dizabilităţi

 

80 de elevi din Galicea şi din comunele învecinate au învăţat de „Ziua Internaţională a Toleranţei" că trebuie să devină prieteni cu oamenii aflaţi în suferinţă

De „Ziua Internaţională a Toleranţei", stabilită pe data de 16 noiembrie a fiecărui an, fundaţia World Vision România a deschis porţile Centrului Multifuncţional de la Galicea. „Cred că fiecare membru al comunităţii trebuie să înveţe să-i accepte pe ceilalţi, să susţină şi să încurajeze implicarea activă a tinerilor cu dizabilităţi in viaţa comunităţii" a declarat Oana Bădoiu, psiholog la Centru Multifuncţional Galicea. În numai câteva ore, 80 de elevi din Galicea şi din comunele învecinate au vizitat centrul. „O persoană cu dizabilităţi are drepturi egale, ca toţi oamenii. De aceea este important să-i susţinem, să fim alături de ei, să devenim prietenii lor. Să ne gândim că, prin destin, am fi putut fi noi în locul acelei persoane, sau ar fi putut fi fratele sau prietenul sau oricine altcineva foarte apropiat", a spus o elevă de clasa a V-a de la şcoala din Galicea.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Poticnelile Guvernului Ponta

    Ovidiu Nahoi

    De oriunde ar veni, uninominalul are aceleași probleme.

    România – duşmanul de serviciu

    Ion Cristoiu

    Român e, atât pentru scriitor, cât şi pentru redactor, tot ceea ce poate fi opus termenului de sovietic.

    Grăjdanul lui Ponta, Grăjdanul lui Năstase

    Grigore Cartianu

    Au trecut şase zile de când Constantin Adrian Balaban Grăjdan a folosit Guvernul pe post de maşină de spălat a chiloţilor penali ai lui Adrian Năstase.

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole