Dansatorii sportivi vâlceni au „cules” lauri la „Cupa Contesina” pe ritmuri latino-americane

0
Dansatorii sportivi vâlceni s-au urcat pe podium la „Cupa Contesina”

Perechea Mihai Crăciun şi Liana Muşoiu au obţinut locul I la open latino, la 12-13 ani, iar Florin Dana şi Beatrice Iacob s-au clasat pe locul II la open standard, tot la vârsta 12-13 ani.

Elevii clubului de dans sportiv Ru Apollo din Râmnicu Vâlcea, cei care fac dans de performanţă, s-au întors de la una dintre cele mai mari competiţii sportive, „Cupa Contesina", desfăşurată în perioada 15-16 septembrie la Bucureşti, încununaţi de laurii sucesului. Perechea Mihai Crăciun şi Liana Muşoiu au obţinut locul I la open latino, la 12-13 ani, iar perechea Florin Dana şi Beatrice Iacob, s-au clasat pe locul II la open standard, aceiaşi categoria de vârstă, 12-13 ani. Premiu III a obţinut perechea Andrei Popa şi Dumitriţa Sandu, la standard şi latino, tot 12-13 ani. „Cupa Contesina" s-a aflat anul acesta la cea de a treia ediţie, fiind găzduită la sala Antilopa din Bucureşti. Manifestarea a fost organizată de către Clubul de Dans Sportiv Contesina, sub egida Federaţiei Române de Dans Sportiv. La întreceri au fost dansatori sportivi din toată ţara, atât la categoriile neoficiale cât şi la cele oficiale: Hobby, E, D, Basic si Open, evoluţia făcându-se pe ritmurile dansurilor standard si latino-americane. Dansatorilor de la Ru Apollo le-au fost îndrumaţi paşi de acelaşi inimos trio format din antrenorii Bogdan, Alexandru şi Mihaela Runceanu.