Oltchim a spulberat pe Toulon. Vezi filmul primei victorii a „galacticelor“ din Liga Campionilor

0
Oltchim - Toulon 28-19, în Liga Campionilor la handbal * Foto: L. Nica

Oltchim a câştigat un meci extrem de important în Liga Campionilor: 28-19 cu Toulon (Franţa). Oltchim va disputa următorul meci din Liga Campionilor în 23 octombrie, în Norvegia, cu Larvik, formaţie care ocupă primul loc în grupa a 3-a, cu maximum de puncte (4).

VEZI GALERIE FOTO DE LA MECI

Meciul s-a încheiat.

Min. 59. GOOOL, ELISEI! Al 7-lea.

Min. 59. Tuvene marchează din 7 metri.

Min. 58. GOOOL, NEAGU! Românca a marcat al 6-lea gol. Ea acuză o accidentare. Oltchim - Toulon 27-17

Min. 58. Gnabouyou înscrie după ce Steluţa Luca a ratat singură cu portarul.

Min. 57. O nouă paradă a Paulei. Oltchim joacă în şase.

Min. 56. Paula parează o minge trimisă de Lebihan, pe contraatac. Este a 11-a intevenţie reuşită a portarului Oltchimului.

Min. 55. Paula Ungureanu apără o aruncare a lui Hegelsson.

Min. 52. Han a ratat o aruncare de la 7 metri.

Min. 51. GOOOL, VIZITIU! Oltchim are din nou 10 goluri avans.

Min. 49. GOOOL, STANCA! Al 5-lea gol al pivotului nostru.

Min. 48. Tuvene transformă o nouă aruncare de la 7 metri.

Min. 47. Românca Tuvene înscrie pentru Toulon din aruncare de la 7 metri.

Min. 47. GOOOL, ELISEI! La o combinaţie cu Vizitiu. Oltchim conduce cu 24-14.

Min. 46. GOOOL, HAN! Din aruncare de la 7 metri.

Min. 44. Înscrie şi Hegelsson.

Min. 44. GOOOL, VIZITIU! Al treilea în acest meci.

Min. 43. GOOOL, ELISEI! Extrema Oltchimului pătrunde şi marchează fără probleme.

Min. 41. GOOOL, VIZITIU! Oltchim - Toulon 20-13.

Min. 40. Înscrie Gondo.

Min. 39. GOOOL, NEAGU! Execuţie imparabilă.

Min. 38. Mwasesa reuşeşte un nou gol.

Min. 38. Valeria Beşe este eliminată două minute.

Min. 34. GOOOL, ELISEI!

Min. 33. Dembele este eliminată pentru două minute. Roxana HAN înscrie din aruncare de la 7 metri. Oltchim conduce cu 8 goluri, cea mai mare diferenţă de până acum.

Min. 31. GOOOL, VIZITIU!

REPRIZA A DOUA

Este pauză. Oltchim şi-a atins un prim obiectiv, şi anume să controleze disputa cu franţuzoaicele. După pauză, aşteptăm o detaşare a echipei noastre.

Min. 29. GOOOL, MANEA! Oltchim - Toulon 15-9.

Min. 28. Mwasesa înscrie.

Min. 28. GOOOL, NEAGU!

Min. 26. Toulon reacţionează şi înscrie.

Min. 26. GOOOL, ELISEI! Cu o minge care a dat senzaţia că este direcţionată cu telecomanda.

Min. 25. Mwasesa are o nouă execuţie de manual. Oltchim - Toulon 12-7.

Min. 23. GOOOL, HAN!

Min. 20. Mwasesa reuşeşte un nou gol, de data aceasta cu o aruncare de la 9 metri. Oltchim - Toulon 11-6.

Min. 18. GOOOL, STANCA! Oltchim - Toulon 11-5.

Min. 17. Cristina Neagu ratează o aruncare de la 7 metri. Oltchim are un om în plus pe teren, Gondo fiind eliminată două minute.

Min. 14. Mwasesa reduce din diferenţă (10-5).

Min. 13. A doua reuşită pentru Cristina Neagu. Oltchim s-a desprins. Are 10-4. Franţuzoaicele cer timp de odihnă.

Min. 12. GOOOL, NEAGU!

Min. 10. Helgesson înscrie pentru Toulon din aruncare de la 7 metri. Oltchim conduce cu 8-4.

Min. 10. GOOOL, NECHITA!

Min. 9. GOOOL, STANCA! Jucătoarea română primeşte îngrijiri medicale.

Min. 8. GOOOL, LUCA! Experimentata jucătoare a pătruns spre poartă şi a aruncat în forţă. Oltchim s-a desprins la trei goluri.

Min. 6. GOOOL, OZEL! Oltchim - Toulon 5-3

Min. 5. Cristina Neagu este sancţionată pentru o forţare. La atacul următor, Helgesson înscrie. Oltchim - Toulon 4-3.

Min. 3. GOOOL, ELISEI! 4-2

Min. 3. GOOOL. ELISEI! Campioana României conduce pentru prima oară în acest meci: 3-2.

Min. 2. Stanca a reuşit două goluri succesive. Oltchim - Toulon 2-2.

Min. 2. Alt gol al Toulon-ului.

MECIUL A ÎNCEPUT. Franţuzoaicele au primul atac şi marchează. Oltchim - Toulon 0-1.

Cristina Neagu şi colegele ei sunt condamnate să câştige după eşecul de la Randers.

Toate privirile sunt însă pe antrenorul Peter Kovacs, un pas greşit mâine ducând la demiterea sa, „pentru că în joc este şi imaginea cubului", după cum a spus preşedintele Gavrilescu.

Kovacs ştie şi el că are zilele numărate şi speră la un succes categoric. „Cu Toulon nu avem altă variantă decât victoria şi sunt sigur că o vom obţine. Sper ca toate fetele să fie montate la miza meciului. Trebuie să ne revanşăm după înfrângerea de la Randers, trebuie să ne demonstrăm valoarea", a spus ungurul.

Este de aşteptat ca Neagu să fie folosită mai mult în meciul de mâine, când la Oltchim va debuta în Liga Campionilor şi Melinda Geiger.

„Sunt pregătită pentru Liga Campionilor, chiar dacă până acum nu am avut ocazia să joc în această competiţie. Eu zic că Oltchim se va califica în grupele principale, chiar dacă va fi dificil. Am văzut meciul de la Randers şi am tremurat pentru fete. Ne vom revanşa duminică şi Oltchim va câştiga în faţa lui Toulon", a spus interul de 23 de ani adus de la Ştiinţa Baia Mare.

În aceeaşi grupă, a 3-a, din Champions League, ieri, Larvik (Norvegia) s-a impus, acasă, în faţa grupării daneze Randers HK, cu 33-19 (18-8).

Meciul este programat la ora 18.00, la Rm. Vâlcea, şi va fi arbitrat de rusoaicele Valeria Guseva şi Stela Vartanian. Observatr este austriacul Anton Schlick.