Râmnicu Vâlcea: Oltchim s-a distrat cu Tomis Constanţa, scor 44-25

0

Formaţia de la Vâlcea a făcut scor în meciul restanţă din etapa a XV-a a Ligii Naţionale, învingând pe teren propriu în faţa echipei Tomis Constanţa, scor 44-25.

Handbalistele pregătite de Radu Voina au continuat forma explozivă din Champions League şi în campionatul intern, printr-o victorie fără emoţii împotriva constănţene Tomis. Fără Steluţa Luca, Paula Ungureanu şi Ramona Maier, "galacticele" au făcut instrucţie în Sala Polivalentă "Traian" din Râmnicu Vâlcea. Deşi au avut un început de partidă echilibrat, oltencele s-au distanţat după primele cinci minute, intrând la pauză cu un avantaj de zece goluri(22-10).

Prin paradele reuşite de Talida Tolnai, dar şi prin reuşitele jucătoarelor Ionela Stanca, Oana Manea, Iulia Puşcaşu şi Ada Nechita, alchimistele s-au distanţat fără probleme, având ocazia să facă şi spectacol, spre încântarea publicului de la Vâlcea. "La nici 48 de ore după meciul cu Volgograd, plin de încărcătură nervoasă, a fost un meci normal de campionat. Este lăudabil că fetele au demonstrat, în ciuda unor erori individuale, că sunt nişte valoroase" a spus tehnicianul formaţiei vâlcene, Radu Voina.

Campioana României va juca următorul meci în compania formaţiei Viborg, duminică, de la ora 19.00, la Râmnicu Vâlcea, în cadrul manşei a III-a din grupele principale ale Ligii Campionilor.

Au marcat pentru Oltchim: Ionela Stanca (8 goluri), Manea, Puşcaşu (6), Nechita (5), Szucs (4), Lecuşanu, Vădineanu (3), Meiroşu Beşe, Vizitiu, Pidpalova (2), Neagu 1 gol.