Râmnicu Vâlcea: Oltchim a tremurat cu Baia Mare, scor 34-30

0

"Galacticele" au câştigat cu emoţii în partida de pe teren propriu cu HCM Baia Mare, dispută ce a contat pentru etapa a XII-a a Ligii Naţionale.

Fetele pregătite de Radu Voina au început partida în forţă, reuşind să conducă cu până la nouă goluri în prima repriză. Oaspetele au revenit în joc, fiind cât pe ce să producă surpriza în minutul 50, când s-au apropiat la un singur gol, 27-26. Formaţia din Baia Mare a avut şansa să egaleze, însă Talida Tolnai s-a opus unei lovituri de la şapte metri. Prin reuşitele Ionelei Stanca şi ale Reginei Syhmkute, vâlcencele s-au distanţat pe sfârşitul partidei, scorul final fiind 34-30 pentru Oltchim. "Sunt mulţumit de rezultat, însă foarte nemulţumit de atitudinea anumitor jucătoare, care nu au luat în serios această partidă. Echipa din Baia Mare şi-a dorit să producă surpriza la Vâlcea" a spus antrenorul echipei Oltchim, Radu Voina.

Alte rezultate din etapa a 12-a:
HC Zalău-Rapid CFR Bucureşti 45-17 (21-8)
Dunărea Brăila-Tomis Constanţa 27-24 (15-12)
Jolidon Cluj-Universitatea Reşiţa 39-26 (19-12)
Ştiinţa Bacău-Oţelul Galaţi 26-28 (15-15)
Rulmentul Braşov-HCM Roman 25-38 (14-20)
Cetate Deva-HCM Buzău 32-26 (16-13)
Oltchim conduce în clasament cu 24 de puncte, fiind urmată de HCM Roman cu 17 puncte şi de U. Jolidon Cluj cu 17 puncte.