Râmnicu Vâlcea: Oltchim a învins la Jolidon Cluj

0
Ionela Stanca a marcat opt goluri pentru echipa sa

Campioana României a câştigat cu emoţii în deplasarea de la "U" Jolidon Cluj, partidă pe care şi-a adjudecat-o cu 33-27(14-16).

Vâlcencele au început partida mai puţin spectaculos, fiind conduse încă de la startul jocului. Fără Cristina Neagu, Valentina Ardean, Steluţa Luca sau Rehina Shymkute, fetele lui Voina au reuşit egalarea în minutul 12, însă ardelencele au arătat că pot fi un adversar periculos, câştigând prima repriză la două goluri diferenţă(16-14). "Galacticele" şi-au revenit după pauză, iar după numai cinci minute au preluat conducerea, scorul fiind 17-19 pentru Oltchim. Cu sprijinul celor 700 de spectatori prezenţi în sala de la Cluj, gazdele au restabilit egalitatea în minutul 44, însă oltencele au trecut din nou la conducere după câteva minute. Prin reuşitele Ionelei Stanca şi ale Iuliei Puşcaşu formaţia de la Vâlcea a preluat serios controlul, câştigând partida cu 33-27, obţinând astfel a opta victorie în Liga Naţională.

Au marcat  pentru Oltchim: Stanca 8, Puşcaşu 7, Meiroşu, Maier 6, Fiera 4, Manea 3, Vizitiu 2, Lecuşanu 2, Vasciuk 2, Han 1.

Pentru"U" Jolidon au înscris : Vintilă 7, Tudorache 5, Bârsan 4, Dincă 4, Joldes 3, Brânzan 2, Paraschiv 2.