Râmnicu Vâlcea: Ionela Stanca a fost cea mai bună marcatoare a României la meciul cu Chile

0

Pivotul formaţiei Oltchim Râmnicu Vâlcea a înscris cele mai multe goluri din echipa sa, în meciul câştigat de „tricolore" cu reprezentativa din Chile, scor 51-17.

Naţionala României a făcut spectacol în primul meci de la Campionatul Mondial din China, contra echipei din Chile, pe care a învins-o la 34 de goluri diferenţă. "Tricolorele" lui Voina au făcut ravagii încă de la începutul paridei, când Ionela Gâlcă Stanca a marcat de şase ori în nouă minute scorul la pauză fiind 20-7. Cu o devensivă extrem de solidă, româncele şi-au arătat supremaţia şi în partea a doua a partidei, trecând de chiliene la diferenţă astronomică, 51-17. În această dispută selecţionerul Radu Voina a rulat tot lotul disponibil, menajând-o însă pe Ramona Maier, care acuză nişte accidentări mai vechi.
Marcatoarele echipei României au fost: Stanca (10 goluri), Nechita (8), Vărzaru (6), Vădineanu (5), Geiger (4), Fiera (3), Puşcaşu (3), Manea (3), Moldovan (3), Lecuşanu (3), Neagu (2), Amariei (1 gol).
Următoarul meci al naţionalei pregătite de Radu Voina va avea loc duminică, de la ora 15:15, împotriva Japoniei.