Râmnicu Vâlcea: „Piraţii” care practică taximetria sunt luaţi în vizor de autorităţi

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Râmnicu Vâlcea: „Piraţii” care practică taximetria sunt luaţi în vizor de autorităţi
Râmnicu Vâlcea: „Piraţii” care practică taximetria sunt luaţi în vizor de autorităţi

     Acţiunile se fac pe termen nelimitat şi, pentru a stopa fenomenul de taximetrie la negru, autorităţile vor recurge şi la reţinerea autoturismelor. 

       Pe toate rutele din judeţul Vâlcea se fac, începând de săptămâna aceasta, controale care vizează activităţile de transport persoane. Printr-un ordin dat de Remus Grigorescu, prefectul judeţului, s-a format o comisie mixtă care verifică, pe termen nelimitat, toate rutele din Vâlcea, pentru a combate taximetria la negru şi a evita producerea unei catastrofe asemănătoare celei din Scânteia, Iaşi. Comisia e format din reprezentanţi de la Autoritatea Rutieră Română, Registrul Auto Român, Garda Financiară, Inspectoratul Poliţiei Judeţene şi Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor. Sunt verificate actele care dovedesc dreptul de desfăşurare a activităţii, licenţa de transport, actele de proprietate, starea tehnică a vehiculului, condiţiile de transport şi dacă se acordă bilete de călătorie, ori bonuri fiscale de la casele de marcat.

 În judeţ se face taximetrie la negru cu 60 de maşini

  „Acţiunea de control a fost iniţiată ca urmare a apariţiei unui număr foarte mare de maşini care fac taximetrie la negru pe toate rutele din judeţ, de când a început anul şcolar. S-au făcut liste şi se pare că sunt aproximativ 60 de autovehicule cu care se face taximetrie la negru. Pentru a stopa fenomenul se va merge până la reţinerea maşinilor”, a declarat Monica Tudoroiu, directorul de cabinet al prefectului. Săptămâna aceasta s-au făcut acţiuni pe DN67 şi pe DN7.  Pe DN 67 s-au verificat 55 de autovehicule şi s-au aplicat sancţiuni în valoare de 1.520 lei. Un bărbat din Buzău a fost depistat în Râmnicu Vâlcea în timp ce transporta două persoane în regim taxi fără a deţine licenţă. Un alt bărbat din Tomşani transporta într-un autoturism Golf, patru personae pe DN 67. Un alt şofer, din Tomşani a fost depistat în trafic cu şapte oameni într-un autoturism VW transporter. „Cei trei şoferi s-au ales cu dosare penale pentrupracticarea ilegală a taximetriei”, a preciazat inspectorul Diana Smărăndoiu, purtătorul de cuvânt al IPJ Vâlcea.

Oamenii merg cu taxiul pentru că e mai comod

  Deşi îşi pun viaţa în pericol călătorii aleg să meargă cu „piraţii”.  „Merg cu băieţii pentru că sunt mai ieftini decât autobuzul şi îmi fac treaba mai repede fără să mai aştept prin staţii. Nu mă interesează biletul, că nu mi-l decontează nimeni. Drumul de la Tomşani la Râmnicu Vâlcea mă costă 7 lei, iar la taxi dau 6 lei”, povesteşte Constantin Grigoroiu din Tomşani, navetist. Chiar dacă plătesc mai mult decât la autobuz multe familii din localităţile Goleşti şi Budeşti preferă să îşi trimită copiii  la şcoală şi grădiniţă cu „piraţii”. „Taxiul îmi ia copilul din faţa porţii şi îl lasă la şcoală în Râmnicu Vâlcea. Când termină orele şoferul de pe taxi merge şi îl aduce acasă. Dau zilnic cu un leu în plus faţă de autobus. Sunt mulţumit că e copilul în siguranţă şi îi cunosc şi pe băieţii de pe taxi”, precizează Gheorghe Guriţoiu, din Budeşti. Până în momentul de faţă 16 persoane care făceau taximetrie la negru s-au ales cu dosare penale. 

Râmnicu Vâlcea

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite