Râmnicu Vâlcea: Oltchim a trecut lejer de Ştiinţa Bacău, scor 41-22

0

Fetele lui Radu Voina au dat recital aseară în faţa propriilor suporteri, câştigând la scor în faţa nou promovatei Ştiinţa Bacău.

Campioana României s-a impus aseară în faţa grupării Ştiinţa Bacău, scor 41-22, într-un meci disputat în devansul etapei a 7-a a Ligii Naţionale feminine. Fără vedetele Steluţa Luca, Narcisa Lecuşanu, Ionela Gâlcă, Cristina Neagu şi Paula Ungureanu, care au fost lăsate să se odihnească pentru meciul de duminică cu Gyor din Champions League, Oltchim a făcut spectacol în Sala Polivalentă din Râmnicu Vâlcea. După un sfert de oră modest, “galacticele” s-au distanţat de gruparea băcăuană, terminând prima repriză cu un avantaj de opt goluri(19-11). Cu Adina Meiroşu Fiera şi Anastasia Pidpalova revenite pe teren după accidentări, formaţia antrenată de Radu Voina a dat recital în partea a doua a meciului, câştigând lejer partida cu 41-22.
 În urma acestui rezultat, Oltchim continuă sa fie lider necontestat în campionatul intern, cu un punctaj maxim.
Pentru Oltchim au marcat: Nechita 10, Vizitiu 6, Manea 4, Pidpalova 4 Vădineanu 4, Fiera 3, Vashchuk 3, Shymkute 2, Gatzel 2, Beşe 1, Szucz 1.