Liga Campionilor / Oltchim a pierdut la Larvik. Vezi filmul eşecului din Norvegia

0

Oltchim a pierdut confuntrarea din deplasare cu Larvik, scor 31-34, meci contând pentru etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor. Datorită rezultatului surprinzător din cealaltă partidă a grupei C (Randers-Toulon 25-29), Oltchim păstrează totuşi şanse de calificare în faza următoare.

LARVIK - OLTCHIM 34-31 (17-18) FINAL

34-31 Maier înscrie din 7 metri. A fost al şaptelea ei gol în meciul de azi. Rezultat final.

34-30 Primim gol în inferioritate numerică.

33-30 Mai este doar un minut pana la final.

33-28 Oltchim mai speră la miracole.

33-26 Mai sunt patru minute

33-25 Pasăm din nou greşit şi Larvik nu ne iartă!!!

31-25 Geiger la a doua reuşită

31-24 Riegelhuth, gol pe un contraatac şcoală

30-24 Ozel inscrie pe centru

30-22 Galaticele par resemnate. Defensiva este KO în aceste momente

28-21 Se conturează un adevărat dezastru pentru vâlcence. TIME-OUT cerut de Peter Kovacs

26-21 Larvik se distanţează din nou la 5 goluri, cea mai maere diferenţă de scor

Neagu este eliminată 2 minute la faza următoare. Lucurile nu arată bine deloc pentru Oltchim!!!

Gatzel ratează o aruncare la 7 metri!!!

25-21 Jucăm haotic în ofensivă

24-21 A reintrat în poartă Paula Ungureanu

23-20 Jucăm în superioritate numerică

22-18 o perioadă neagră de joc pentru Oltchim...Din păcate, avem aceleaşi fluctuaţii în joc ca în sezoanele trecute

19-18 Mork pe contraatac

18-18 Gol Tonje Larsen

LARVIK - OLTCHIM 17-18 (pauză)

Repriza se încheie cu o nouă intervenţie excelentă a Talidei Tolnai.

Beşe este eliminată

17-18 Stanca aruncă cu spatele la poartă!!! Fabulos

17-17 Mork transforma de la 7 metri

16-17 Tolnai reuseste a sasea ei parada. Maier inscrie pe un contraatac in faza a doua

16-16 GOOOL Stanca. Oltchim readuce egalitatea pe tabelă cu 3 minute înaintea de finalul primei părţii

16-15 Neagu înscrie un gol după o superbă acţiune personală.

16-14 Ce poftă de joc are Adina!!!

16-13 Meiroşu marchează!!!

16-12 Foarte modesta azi, Maier inscrie si ea. Larsen ne trimite insa o noua torpila

15-11 Luăm goluri foarte uşor. Steluţa Luca fusese eliminată anterior pentru 2 minute

14-11 Geiger înscrie primul ei gol la Oltchim cu o aruncare bomba de la 10 metri!!!

13-10 Steluţa Luca reduce din diferenţă. Mai sunt 10 minute din prima repriză

13-9 Stanca inscrie de pe semicer

13-8 Norvegiencele îşi permit o aeriană de nota 10!!!

12-8 Al doilea gol pentru pivotul Ionela Stanca

12-7 Tonje Larsen printr-o arunacre de la şold

11-7 Neagu inscrie din 7 metri primul ei gol azi

11-6 Paula Ungureanu este înlocuita cu Talida Tolnai...Kovacs cere primul TIME-OUT. suntem la jumatatea primei reprize

ADINA MEIROŞU REVINE LA OLTCHIM ÎN LIGA CAMPIONILOR DUPĂ CE A PIERDUT O SARCINA!!!

4-3 Atac în faza a doua transformat în gol de Larvik

Gatzel ratează o lovitură de la 7 metri. Leganger apără şi demonstreaz de ce este cea mi buna portarita din lume

Primele veşti bune pentru Oltchim!!!!

Randers a fost învinsă pe etren propriu de Toulon, scor 25-29, rezultat ce favorizează Oltchimul, echipa ce le-a bătut deja pe franţuzoaice!!!

Larvik este favorită la casele de pariuri (cotă 1.25 pentru gazde/cotă 4.5 pentru Oltchim).

Din lotul lui Larvik fac parte trei handbaliste care au în palmares titlul de cea mai bună jucătoare a lumii: portăriţa Cecilie Leganger (2001), interul Gro Hammerseng (2007) şi extrema Kristin Riegelhuth (2008).

Schimbări majore în lotul galacticelor

La unul din ultimele antrenamente, extrema Adriana Nechita a suferit o uşoară entorsă şi locul său a fost luat de Iulia Puşcaşu. De asemenea, în locul Patriciei Vizitiu a fost preferată Melinda Geiger, recent transferată de la Ştiinţa Baia Mare, handbalista de 23 de ani urmând să debuteze în Liga Campionilor.

Cea de-a treia modificare este Adina Meiroşu în locul Gabrielei Szucs. Adina va reveni la Oltchim într-un meci din cupele europene, interul chimist jucând ultima partidă în Liga Campionilor la Viborg, în manşa tur a finalei. Meiroşu a pierdut o dublă sarcină, dar a revenit la antrenamente şi a jucat în două partide din campionat.

După două etape jucate în grupa C, Larvik HK este lider, cu 4 puncte, urmată de Oltchim şi Randers HK, cu câte 2, şi Toulon Handball (0 puncte).