Râmnicu Vâlcea: “Galacticele” s-au distrat cu Dunărea Brăila, scor 42-27

0

Oltchim Râmnicu Vâlcea a învins la scor pe Dunărea Brăila, într-o partidă devans din cadrul Ligii Naţionale de handbal.

Echipa de la Vâlcea a fost surprinsă de brăilence încă din primele minute, care au preluat conducerea prin reuşitele handbalistelor Rădulescu şi Ada Moldovan. Fetele lui Voina şi-au intrat în joc şi au egalat de mai multe ori, reuşind să întoarcă scorul în minutul nouă după un gol al Ramonei Maier. Paula Ungureanu a închis poarta şi “galacticele” s-au distanţat de gazde cu până la şase goluri, intrând la pauză cu scorul de 21-16 pentru Oltchim.

Campioana României s-a dezlănţuit în partea secundă a meciului, reuşind să câştige partida cu un avantaj de 15 goluri, scorul final fiind 42-27 pentru Oltchim. După această victorie, fetele antrenate de Radu Voina se vor întoarce în această seară la Râmnicu Vâlcea, pentru a pregăti în zilele următoare meciul din Champions League programat duminică, contra formaţiei Zvezda Zvenigorod.

În altă partidă din cadrul Ligii Naţionale disputate astăzi, Rulmentul Braşov a pierdut în faţa echipei antrenate de Gheorghe Tadici, HCM Zalău,cu 31-26.