Râmnicu Vâlcea: Oltchim a fost învinsă de Buducnost Podgorica în finala memorialului “Vinko Kandja”

0

„Galacticele” au înceiat seria meciurilor de pregătire din această pauză competiţională, pierzând la limită în faţa formaţiei Buducnost Podgorica, în urma loviturilor de pedeapsă.

Oltchim Râmnicu Vâlcea a pierdut “la mustaţă” disputa cu Buducnost Podgorica, în finala memorialului „Vinko Kandja” din Solvenia. După ce au jucat cot la cot timp de zece minute, fetele pregătite de Radu Voina s-au dezlănţuit şi au terminat prima repriză cu un avantaj de şapte goluri, scorul fiind 22-15 pentru vâlcence. Campioana din Muntenegru a găsit forţa necesară pentru a reveni din urmă şi a egalat în ultimul minut al jocului, având şansa să câştige partida încă de atunci, însă Talida Tolnai apără şi meciul se termină egal, 32-32. La loviturile de departajare, Puşcaşu şi Gatzel ratează, iar Buducnost câştigă partida şi trofeul pus în joc. În urma acestui rezultat, vâlcencele au terminat competiţia pe locul doi, după ce au învins ieri pe Hypo Viena.

Marcatoarele Oltchimului : Ramona Maier 10 goluri, Cristina Neagu, Iulia Puşcaşu, Rehina Simkute şi Patricia Vizitiu 5 goluri, Oana Manea şi Gabriela Szucs un gol.

În finala mică a turneului, Hypo Viena a învins cu 44-37 pe Krim Ljubljana şi a ocupat locul 3.