Rezultate alegeri parlamentare 2012 Prahova: USL - 58,98%, ARD - 25,71%, PP-DD - 13,44%
0USL a câştigat lejer alegerile parlamentare din judeţ şi a încheiat toate cele 5 colegii de Senat şi 10 dintre cele 12 de deputaţi cu peste 50% dintre voturile exprimate
Cu toate acestea, ARD a obţinut în Prahova un scor peste media naţională a alianţei politice - 25,71%.
Prahova este unul dintre cele patru judeţe din ţară (alături de Arad, Vrancea, Galaţi) unde nu s-a încheiat centralizarea rezultatelor finale până la ultima raportare, de la ora 18.00, a Biroului Electoral Central pentru ziua de luni.
În câteva secţii de votare din judeţ au fost probleme cu predarea proceselor verbale din cauza ninsorilor.
Biroul Electoral Judeţean a prezentat rezultatele din 95% din secţii (614 din 620).
Prezenţa la urne în Prahova – 47,08% (321.715 votanţi din 683.330 alegători înscrişi pe listele electorale).
Rezultatele pe formaţiuni politice
USL - 58,98%
ARD - 25,71%
PP-DD - 13,44%
PRM - 0,93%
PER - 0,42%
UDMR - 0,14%
PPPS - 0,14%
PSDM - 0,08%
PP - 0,04%
Rezultatele în colegiile de la Camera Deputaţilor
Colegiul 1 Valea Prahovei: Mircea Roşca (USL) - 67,02%, Cristian Burlacu (ARD)- 18,99%
Colegiul 2 Câmpina: Virgil Guran (USL) - 54,25%, Alexandru Anghel (ARD)- 27,28%
Colegiul 3 Băicoi: Graţiela Gavrilescu (USL) - 58,21%, Daniel Neagoe (ARD)- 23,50%
Colegiul 4 Valea Slănicului: Sebastian Ghiţă (USL) - 69,88%, Sofia Mihăilescu (ARD)- 12,65%
Colegiul 5 Valea Teleajenului: Sorin Teju (USL) - 63,39%, Mihai Apostolache (ARD)- 22,87%
Colegiul 6 Boldeşti: Sorin Chivu (UNPR) - 47,98%, Dragoş Gunia (ARD)- 26,13%
Colegiul 7 Urlaţi: Nicolae Alexandri (USL) - 60,68%, Dan Ciolac (ARD)- 22,87%
Colegiul 8 Mizil: Vlad Cosma (USL) - 71,81%, Cristian Apostol (ARD)- 12,37%
Colegiul 9 Bărcăneşti: Alexandru Ştefănescu (USL) - 43,63%, George Ionescu (ARD)- 42,59%
Colegiul 10 Ploieşti Sud: Ion Eparu (USL) - 52,28%, Adrian Dobre (ARD)- 26,56%
Colegiul 11 Ploieşti Vest: Paul Dumbrăvanu (USL) - 53,90%, Roberta Anastase (ARD)- 31,75%
Colegiul 12 Ploieşti Nord: Andrei Sava (USL) - 57,71%, Bozianu Cătălina (ARD)- 26,06%.
Colegiul 1 - Valea Prahovei: Georgică Severin (USL) - 59,09%, Matei Alexandru (ARD)- 24,93%
Colegiul 2 – Ploieşti Nord, Valea Slănicului: Daniel Savu (USL) - 65,45%, Simona Schnelbach (ARD)- 20,60%
Colegiul 3 – Văleni, Boldeşti, Urlaţi: Ion Luchian (USL) - 58,38%, Gabriel Sandu (ARD)- 23,93%
Colegiul 4 - Mizil, Bărcăneşti: Radu Oprea (USL)- 59,24%, iar Adrian Semcu (ARD) - 26,28%
Colegiul 5 - Ploieşti: Augustin Mitu (USL)- 53,23%, iar Andrei Volosevici 32,88%.