Coşmar: Petrolul Ploieşti – Dinamo Bucureşti 1-5

0

Petrolul a înregistrat o înfrângere usturătoare în această noapte, în meciul cu Dinamo. Mitea a înscris primul gol al „lupilor galbeni" pe noul „Ilie Oană". Era deja 3-0 pentru oaspeţi, care au mai reuşit să înscrie de două ori până la final

Începută foarte promiţător, noaptea primului meci oficial pe noul stadion din Ploieşti s-a dovedit de coşmar pentru fanii petrolişti. Chiar dacă suporterii şi-au făcut datoria fără cusur, se prea pare că n-au avut ce încuraja, echipa lui Vivi Răchită având o serie de „mâini moarte" în teren. Moţi a deschis scorul în minutul 10, apărut de nicăieri la colţul lung, la o centrare trimisă în gura porţii de Rus. Fundaşul central a reluat cu latul pe lângă portarul Zendeli. Chiar înainte de pauză, macedoneanul şi-a îngropat echipa, cu o ieşire lentă la o minge aruncată în careu. Kone a câştigat prim-planul în marginea careului şi a înscris cu capul, dintre Zendeli şi Stoica.

După pauză, Răchită a jucat cu două vârfuri, însă Apostu şi Roman n-au ieşit din nota generală a echipei. Tot Dinamo a punctat, în minutul 80, când Dănciulescu a prins un şut puternic din marginea careului, după un un-doi de efect cu un coechipier.

Primul gol al Petrolului pe noul „Ilie Oană" a fost reuşit de Mitea, după o fază asemănătoare celei din care Moţi deschisese scorul. Mijlocaşul ploieştenilor a preluat perfect şi a trimis mingea pe sub Bălgrădean. A fost o răzbunare a lui Mitea în faţa fostei echipe, însă o palidă consolare pentru suporteri. Mai ales că, până la final, Marius Niculae a mai înscris de două ori, scăpat de fiecare dată de la limita ofasidului. La golul de 5-1, marcat în minutul 86, a reuşit chiar să-l ridiculizeze pe Zendeli, culcându-l cu o fentă simplă, înainte de a şuta la colţul lung pe lângă Melinte.

Petrolul Ploieşti - Dinamo Bucureşti 1-5 (0-2)

Stadion: Ilie Oană. Spectatori: 13.100

Marcatori: Mitea (82) / Moţi (10), Kone (45+1), Dănciulescu (80), M. Niculae (83,86)

Petrolul: Zendeli - Străuţ, Barbu, Melinte, Stoica - Dumitru, Enescu (Roman 46) - Opriţa, Negru, Borza (Mitea 76) - Komazec (Apostu 46). Antrenor: Valeriu Răchită

Dinamo: Bălgrădean - Scarlatache, Luchin, Moţi, Diabate - Rus, Kone, Munteanu (Pătraşcu 89), Bacaj (Alexe 70) - Dănciulescu, Niculae (Ţucudean 86). Antrenor: Liviu Ciubotariu

Cartonaşe galbene: Barbu (37), Opriţa (71) / Luchin (41), Scarlatache (57), C. Munteanu (58)

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe ploiesti@adevarul.ro!