Ploieşti: Atenţie! Se apropie termenul limită pentru plata impozitelor
0Ploieştenii mai au la dipoziţie nouă zile pentru a-şi achita taxele şi impozitele către Bugetul Local. Cei care nu vor face acest lucru până la data de 30 septembrie vor plăti majorări de întârziere la sumele pe care le au de dat.
Până la sfârşitul acestei luni, ploieştenii vor trebui să-şi achite taxele şi impozitele către municipalitate. Potrivit unei situaţii pusă la dipoziţie de Serviciul Public de Finanţe Locale din cadrul Primăriei Ploieşti, până la această dată, peste 70.000 şi-au plătit dările către bugetul local.
“Aproximativ trei sferturi din ploieşteni şi-au achitat obligaţiile, urmând ca o altă parte a acestora să achite cea de a doua tranşă până la data de 30 septembrie fără a suporta majorări de întârziere. Cei care vor depăşi această dată vor plăti 0.1% pe zi , SPFL urmând a demara proceduri de executare silită în vederea recuperării sumelor datorate”, a precizat Gabriel Hodorog, director general al Serviciul Public de Finanţe Locale.
Plătesc de teama fiscului
Cei mai conştiincioşi au fost ploieştenii care au avut de plătit impozit pe clădirea în care locuiesc. Până la sfârşitul săptămânii trecute, aceştia au îmbogăţit bugetul local cu peste 7,2 milioane de lei. Aceştia sunt urmaţi de contribuabilii care deţin autoturisme, aceştia achitând peste 3,5 miloane de lei. Urmează apoi ploieştenii care au în proprietate terenuri, ei aducând la buget peste 1,6 milioane de lei.
“Am fost conştiincioasă an de an. M-am dus la timp să plătesc toate obligaţiile fiscale ca să nu mă trezesc datornică la stat. Am avut de dat ceva bani pe casă, teren şi maşină, dar norocul meu este că şi eu, şi soţul avem locuri de muncă. Mi-ar fi frică să nu plătesc de teama să nu rămăn fără acoperiş desupra capului”, a spus Georgeta Turcu, o ploieşteancă în vârstă de 48 de ani.
Buget estimat pentru anul 2009 la principalele surse ale Bugetului Local este de 15,7 milioane de lei. În Ploieşti, există, în acest moment 107.000 de contribuabili persoane fizice şi 6.600 de persoane juridice.
Are datorii pentru prostituţie
În topul datornicilor la bugetul local al Ploieştiului se situează persoanele amendate pentru comerţ ilegal cu diverse produse alimentare şi nealimentare şi pentru prostituţie. Cea mai mare datornică este o prostituată, care a primit nu mai puţin de 1.000 de amenzi pentru activitatea prestată, adunând datorii de aproape 400.000 de lei.