O echipă din România a ieșit pe 3 în Liga Campionilor

0
Fetele de la Conpet au obținut locul 3 la turneul final al Ligii Campionilor Foto: Alex Policală

România se poate mândri cu o medialie de bronz în cea mai importantă competiţie de pe continent rezervată cluburilor, chiar dacă nu la fotbal sau handbal, ci la un sport mai puţin mediatizat

Fetele de la secţia de popice a clubului sportiv Conpet - Petrolul Ploieşti s-au întors cu o medalie de bronz de la turneul final al Ligii Campionilor, la prima participare a echipei în cea mai importantă competiţie rezervată cluburilor. Turneul, care a programat meciurile din semifinale şi finala, s-a desfăşurat la începutul lunii, în Slovenia, la Celje.

CITIŢI ŞI:

FOTOGALERIE România are o echipă în semifinalele Ligii Campionilor

Multe dintre ele aflate în premieră într-un meci cu o miză atât de mare, fetele de la Conpet au avut o evoluţie stângace în semifinale, pierzând cu scorul general de de 1-7 contra formaţiei germane SKC Victoria 1947 Bamberg. În finala mică, echipa din România s-a descurcat mult mai bine şi s-a impus cu scorul de 6-2 în faţa austriecelor de la ASKO KSC Schneegattern.

Finala mare a fost câştigată de KK Lanteks Celje, care a învins cu 5-3 pe Victoria Bamberg.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe ploiesti@adevarul.ro!