Baschet: Asesoft Ploiești a făcut scor cu CSU Cuadripol Brașov

0

În etapa a II-a a Diviziei A de baschet masculin, campioana CSU Asesoft Ploiești a învins, în această seară, pe propriul teren, pe CSU Cuadripol Brașov, scor 91-51, pe sferturi 27-9, 15-15, 34-12 și 15-15.

Chiar dacă au menajat jucătorii de bază, preferând să evolueze cu juniorii, ploieștenii au controlat autoritar partida și s-au distanțat pe tabelă încă din minutul 7, atunci când scorul era deja 20-5.

Campionii nu au mai forțat în repriza a doua și le-au permis brașovenilor să se apropie la doar 12 lungimi (31-19 min. 15), însă și-au reintrat în ritm în repriza a treia, când i-au pus la respect pe „studenți“ (66-32 min. 26).

Cu doar două puncte acumulate în primele două etape, CSU Brașov este pe ultimul loc în Divizia A, având un coșaveraj de 93-220.

Pentru CSU Cuadripol Brașov au marcat: Codin - 13p, Paliciuc (15 recuperări) și Boian - 12p fiecare, Forreiter - 5p, Andrieș - 4p, Pământ și Diaconescu - 2p fiecare, Chiriac - 1p.

De la gazde s-au remarcat: Negoitescu - 19p, Qarraan - 15p și Westrol - 14p.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe ploiesti@adevarul.ro!