Amical internaţional: Astra Ploieşti – Mislami Orhei 1-0

0
Udoji le-a oferit „pe tavă“ ocazii de gol colegilor Foto: Alex Policală

Formaţia din 9 Mai a învins, aseară, arţăgoasa formaţie moldoveană antrenată de Gabi Stan. Astra a ratat cel puţin patru ocazii mari, prin Seto şi Băjenaru, scăpaţi de mai multe ori singuri cu portarul. Indolenţa elevilor săi l-a enervat şi pe Şumudică, tehnicianul „dracilor" vărsându-şi nervii pe un cameraman

Aflată pe locul 5 în Moldova, formaţia antrenată de Gabi Stan a avut în primul 11 mai mulţi fotbalişti cu experienţă în primele două ligi din România. Mislami a arătat ca o formaţie destul de închegată, cu doi mijlocaşi laterali foarte rapizi, însă cu mari probleme pe axul central al apărării. Lentoarea fundaşilor a fost exploatată de mai multe ori de Udoji, care le-a pasat perfect lui Takayuki şi Băjenaru, lăsându-i de trei ori în prima repriză singuri cu portarul. În debutul actului secund, oaspeţii au fost mult mai periculoşi pe contraatac, profitând şi de schimbările din echipa Astrei. Finalul de meci a fost, însă, unul foarte plictisitor. Agonia a fost „spartă" numai de golul lui Rusu, din minutul 74. În faţa a 55 de spectatori cu tot cu cei doi de la loje, atacantul Astrei a reluat în poartă o centrare bună a lui Băjenaru, din lovitură liberă lateral dreapta.

Şumudică nu s-a arătat deloc mulţumit de evoluţie, certându-şi jucătoii la greşeli şi părând, per total, foarte tensionat, mai ales la 0-0. În repriza a doua, el şi-a luat pentru secunde bune ochii de la joc pentru a-l certa pe cameramanul Pro TV, pe care l-a acuzat că-l filmează insistent. „Când fac rezultate nu mă filmezi", a răbufnit tehnicianul, care a fost foarte ironic şi-n momentul în care un jucător al moldovenilor a luat cartonaş roşu iar Gabi Stan a cerut, fiind vorba de un meci amical, să introducă un alt fotbalist în locul eliminatului.

Astra Ploieşti - Mislami Ursidos Orhei 1-0 (0-0)

Marcator: Rusu (74)

Stadion: Astra. Spectatori: 55

Astra: Lungu (Vârtopeanu 46) - Mihalache, Goian (Nogo 46), Bruno Miguel (Oprsal 46), Junior Morais - Seto (Ologu 60), N'Doye (c) (Fatai 46) - Strătilă (Tigoianu 60), Băjenaru, Udoji (De Amorim 60) - Miranda (Rusu 60). Antrenor: Marius Şumudică

Mislami: Negai - Andronic (Golban 64), Sosnovschi (c) (Ciobanu 72), Mardari (Stadiciuk 71), Mendizov - Gheţi, Cucovei, Furdui, Ademar (Istrate 87), Roman (Bezinov 83) - Grigoruţă (Gîrlă 46). Antrenor: Gabi Stan

Cartonaş roşu: Sosnovschi (72)

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe ploiesti@adevarul.ro!