Ploieşti: Festivalul Internaţional de Jazz, Hot Jazz Summit
0Trupe din Ungaria, Polonia, Germania, Danemarca, Olanda şi, evident, SUA, vor susţine recitaluri extraordinare în fiecare seară din week-end.
O invitaţie de nerefuzat lansează cea de a cincea ediţie a Hot Jazz Summit Ploieşti: delectare a simţurilor şi... un maraton de muzică bună.
Festivalul debutează vineri seară, la Teatrul Toma Caragiu din Ploieşti, principalul organizator al evenimentului, cu o sesiune de jazz etno. Bela Szakcsi Lakatos - Gipsy Groove - din Ungaria va încânta ploieştenii cu un mix de muzică maghiară cu accente ţigăneşti şi orientale.
Seara se încheie cu Beata Przybytek Quintet din Polonia, cea mai importantă voce a jazz-ului polonez. O curiozitate este faptul că Beata, solista vocală a trupei are timbrul unei interprete de culoare, iar concertul promite să îmbine piese rapide şi dinamice cu balade sentimentale şi senzuale.
Sâmbătă evoluează "piesa de rezistenţă" a festivalului: Jazz Bigband Graz. "Poezia electrică, proiectul acestei trupe, este o premieră la Ploieşti. În primul rând, 19 muzicieni vor interpreta melodii de o complexitate extraordinară, îmbinate cu un concept video şi de lumini foarte sofisticat. Numai montarea aparaturii durează opt ore", ne-a spus Lucian Sabados, directorul Teatrului Toma Caragiu. Spectatorii pot vedea şi pentru prima dată la Ploieşti o demonstraţie la therenim, un instrument muzical electronic modern, controlat fără un contact fizic direct al muzicianului.
Maratonul muzical se va încheia târziu, duminică seară, cu Sam Newsome & Lucian Ban din New York, un concert care reinterpretează jazz-istic teme folclorice româneşti.
Reduceri pentru elevi, pensionari şi studenţi
Concertele debutează în fiecare seară, de la ora 19.00, iar între evoluţiile trupelor vor fi pauze de câte o jumătate de oră, în care spectatorii pot lua autografe de la artişti sau pot cumpăra CD-uri cu muzica acestora, de la standurile special amenajate în foaierul teatrului. Tot aici va fi o expoziţie de afişe de festivaluri de jazz din România.
Preţul unui bilet este de 40 de lei pe seară, însă dacă optaţi pentru un abonament de două seri, plătiţi 35 de lei, iar pentru unul care include toate cele trei seri de festival, 30 de lei. Elevii, studenţii şi pensionarii beneficiază de reduceri, astfel că un bilet pentru aceştia costă între 20 şi 25 de lei.
Pentru ultimele noutăţi din Ploieşti, click pe poza de mai jos
