Ploieşti: CSU Asesoft, înfrângere cu Enisey

0

CSU a pierdut al doilea amical din Serbia, împotriva ruşilor de la Enisey, scor 79-99.

Foştii adversari ai ploieştenilor din cupele europene i-au primit pe elevii lui Arnautovic în sala Eko din Belgrad, acolo unde se antrenaseră timp de 17 zile obişuindu-se cu noile marcaje. În acest timp, Enisey Krasnoyarsk a mai învins pe Steaua Roşie, Hemofarm Varsac (formaţie ce joacă tur preliminar de calificare în Euroligă) şi pe BC Donetsk, din Ucraina (echipa lui Saşa Djordjevic a terminat la egalitate astăzi cu Triere Basket din Germania, 76-76). Ruşii au un lot mult mai valoros decât anul trecut şi au mari şanse să acceadă în grupele Eurochallenge.

Asesoft s-a văzut depăşită de adversari în prima jumătate a meciului. Chiar dacă Ilic a reuşit un joc foarte bun sub panouri (29 de puncte şi 16 recuperări), ruşii s-au distanţat până la pauza mare. Cea mai mare diferenţă a fost de 36 de puncte dar chiar şi aşa alb-albaştrii au avut forţa să revină împotriva titularilor de la Enisey. Qarraan, trecut pe poziţia 3, şi-a intrat în ritm, Tudor a dictat ritmul de joc, iar apărarea a recuperat minge după minge. Astfel handicapul a fost redus la 12 puncte, CSU câştigând sfertul al treilea cu 24-18.

Statistica: Burlacu (10 puncte), Ilic (29, 16 rec), Westrol (12), Mack (8), Qarraan (14), Tudor (6).