Ploieşti: Asesoft este în semifinale

0

Campioana României la baschet masculin, CSU Ploieşti, s-a calificat, marţi, în semifinalele Diviziei A, după ce a obţinut a treia victorie, decisivă, în faţa formaţiei BCM Piteşti, scor 85-70, în prima fază a play-off-ului.

CSU Ploieşti s-a impus marţi, în deplasare, în faţa BCM Piteşti, cu scorul de 85-70, iar victoria coroborată cu cele două obţinute pe teren propriu în primele meciuri din play-off (87-67 şi 92-54) i-au adus calificarea în semifinale.

Cea mai disputată serie a sferturilor de finală din Divizia A, între Elba Timişoara şi CSU Sibiu, şi-a consumat marţi episodul trei, care a adus o victorie plină de emoţii gazdelor, cu 100-97 (41-51). CSU Sibiu a condus tot meciul, cu diferenţe de 12-14 puncte, dar în ultimul minut a fost egalată, bănăţenii preluând conducerea într-un final de infarct, pe care l-au revendicat.

Fazele semifinale se vor juca în acelaşi sistem, "cel mai bun din cinci meciuri", datele de desfăşurare fiind 28, 29 aprilie - 4, 5 - 9 mai.

Finala se va juca în sistemul "cel mai bun din şapte meciuri", în 14, 15 - 19, 20 - 23 - 26 - 29 mai.