Lovitură de teatru! Petrolul - Concordia 3-1 în minutul 84, 3-4 la final FOTOGALERIE

0
Petrolul Ploieşti-Concordia Chiajna

Nou-promovata Concordia a întors rezultatul în ultimele minute şi a obţinut, miercuri seară, o victorie neaşteptată pe „Ilie Oană“. Cu 8 minute înainte de final, Petrolul conducea confortabil

Cei aproape 6.000 de suporteri petrolişti prezenţi miercuri la arena „Ilie Oană“ au plecat acasă fără să înţeleagă mare lucru din spectacolul la care asistaseră. După 84 de minute în care Petrolul a dominat clar, a înscris de trei ori şi a ratat multe alte ocazii, echipa gazdă s-a văzut învinsă de o formaţie care, pentru multă vreme din meci, n-a reuşit să lege nimic. Căderea petroliştilor de pe final poate deveni subiect de filme S.F., altfel nu se prea explică, în viziunea antrenorilor echipei ploieştene.

La primul meci după suspendarea terenului, jucătorii Petrolului au zburdat pe teren, ieşind la pas din apărare şi ducând foarte multe acţiuni până în faţa porţii cu o lejeritate care i-a făcut pe suporteri să cânte, mândri, aproape tot meciul. Hamza Younes a deschis scorul în minutul 23 după o acţiune finalizată calm, de lângă portar, cu un şut frumos la scurt, pe jos. Celălalt „nouar“ de pe teren, Rocha, a egalat 12 minute mai târziu, după o minge ajunsă la el dintr-o deviere a fundaşului petrolist Bikana. Scăpat singur cu Gritti, atacantul ilfovenilor a tras simplu, la colţul lung, pe lângă portar. Petrolul a intrat în avantaj la pauză, după ce acelaşi Younes a trimis o lovitură de cap perfect plasată, după o centrare din acţiune expediată de Străuţ. Putea fi 3-1 înainte de pauză, însă şutul marocanului din marginea careului a fost respins de Gospodinov.

Click pe imagini pentru fotogalerie

Younes s-a răzbunat în repriza secundă, completându-şi hattrick-ul tot cu o lovitură de cap din 7 metri, în minutul 64. În partea a doua a meciului, Chiajna a arătat ca o echipă ruptă de la mijloc, iar gazdele au ajuns lejer în faţa porţii în alte câteva situaţii. Opriţa nu a prins cadrul porţii după un corer, Zerka a trimis în picioarele portarului din cădere (minutul 67), iar Melinte, lăsat de Boudjemaa singur cu Gospodinov, a reluat pe lângă (81), încasând şi un cartonaş galben pentru că, de nervi, a mai tras o dată în mingea care părăsise terenul.

În 73, oaspeţii au avut un gol anulat, pentru un ofsaid la Rocha. Ocazia n-a făcut decât să prevestească forcing-ul de final. În 84, Alex dos Santos a reluat în plasă după un corner bătut scurt. Şase minute mai târziu, când deja gazdele ţineu cu dinţii de rezultat, tot Alex a primit o pasă prin spatele fundaşului dreapta advers şi, din postură de unu la unu cu Gritti, a prins un şut cu efect care a ocolit portarul advers şi a făcut 3-3, spre disperarea ploieştenilor. Agonia a continuat şi, după atacurile disperate ale petroliştilor, Popa a scăpat pe contraatac, a întors un fundaş şi a centrat perfect, la colţul lung, de unde Viorel Dinu a reluat cu capul, sub bară, pentru 3-4.

Petrolul Ploieşti - Concordia Chiajna 3-4 (2-1)

Marcatori: H. Younes (23, 44, 64) / Rocha (35), Alex (84, 90), V. Dinu (90+2)

Petrolul: Gritti - Străuţ (Dina 90+1), Melinte, Bikana, Ben Djemia - Mustivar (c), Negru (Stojimirovic 41) - Opriţa (Buhuşi 85), Boudjemaa, H. Younes - M. Zerka. Manager: Valeriu Răchită

Concordia: Gospodinov - Krumov, Mamele (c), Bratu, Guilherme - Popa, Petrovic (V. Dinu 29), I. Iordache (Alex dos Santos 46), Filip, Vl. Munteanu (Iancu 79) - Rocha. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Cartonaşe galbene: Melinte (81), Buhuşi (90+1) / Alex (63), Iancu (90+1)

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe ploiesti@adevarul.ro!