Stiri din Ploiesti

„Coaliția 52“ deschide calea pentru respect și dialog, la Ploiești

10 februarie 2012, 12:27 |  Autor: Dana Mihai | 

Cuvinte cheie: coalitia 52 ploiesti, eugen cristescu, transparenta administratia publica, legea 52/2003, presa prahova ploiesti,

Conferința de lansare a „Coaliției 52“ la Ploiești

Ploiești

Conferința de lansare a „Coaliției 52“ la Ploiești

 

„Coaliția 52" s-a născut din dorința de a propune soluții decidenților politici, oferindu-le ocazia să-și recâștige credibilitatea. Totodată, la Ploiești, a fost anunțată strategia de amendare a Legii 52/2003, privind transparența decizională în administrația publică.

La Ploiești, Coaliția 52 a prezentat presei ceea ce își dorește societatea civila română de la decidenții politici. Mai exact o responsabilizare in dialogul cu cetățenii si, mai ales, o responsabilizare a cheltuirii banului public.

„Aducem astfel la cunoștința opiniei publice demersurile noastre pentru a fundamenta un raport civilizat și responsabil în favoarea cetățeanului si recăpătarea respectului pentru dialog din partea reprezentanților instituțiilor statului față de români, precum si față de mass media. Reprezentanții Coaliției 52 din Ploiești consideră că trebuie îmbunătățit dialogul între societatea civilă și autoritățile publice. Amendamentele propuse de coaliție vizează: mărirea perioadei de consultare publică, organizarea dezbaterilor publice după o procedură unică, sancțiuni directe pentru șefii instituțiilor în care nu se respectă Legea 52, dar și sancțiuni directe pentru șefii instituțiilor care nu răspund solicitărilor presei pe domeniile de interes, stabilite de Legea 52/2003", ne-a spus jurnalistul Eugen Cristescu, preşedintele Alianţei pentru Drepturile Omului din România, care ocupă şi funcţia de coordonator pe zona SUD Muntenia a Coaliţiei 52.

Soluțiile de schimbare a Legii 52/2003 au venit ca urmare a rezultatelor unei cercetări la nivel național, care arată că aplicarea legii este în prezent una formală, deficitară și nefuncțională.

Colegi din Coaliția 52 au organizat conferințe de presă similare și la Oradea, Cluj - Napoca, Satu Mare, Brașov, Târgu Mureș, Arad, Reșița, Deva, Timișoara, Constanța, Tulcea, Bacău, Iași, Suceava, Călărași, Drobeta Turnu Severin, Slatina, Craiova și București.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe ploiesti@adevarul.ro!




Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    10 candidaţi sunt în lupta pentru Primăria Ploieşti

    Funcţia de primar al Ploieştiului va fi disputată la alegerile locale din luna iunie de 10 cand ...

    VIDEO Un fost „iepuraș“ Playboy vrea să fie consilierul primarului Ploieștiului

    Fosta gimnastă Corina Ungureanu, înscrisă recent în PSD, a declarat că vrea să devină consilier ...

    Discriminare la împărțirea căsuțelor pe panourile electorale în Prahova

    Un partid politic a contestat decizia Biroului Electoral Prahova privind repartizarea spațiilor ...

    Parlamentarii vor să susțină proiectul de modificare a Legii Transarenței

    Liderul Coaliției 52 din Reșița, Marian Apostol, a participat la mai multe întâlniri cu repreze ...

    Ordinea pe buletinele de vot pentru Primăria Ploiești și șefia CJ Prahova

    Tragerea la sorți este valabilă atât pentru candidații la funcția de primar și pentru consiliil ...

    Vezi listele de candidaţi depuse de USL şi PDL la CL Ploieşti şi CJ Prahova

    USL şi PDL au depus, recent, listele de candidaţi la Consiliul Local Ploieşti şi Consiliul Jude ...

    Antrenorul Titi Tudor „Prosop“ candidează la Consiliul Local Ploieşti

    Antrenorul emerit Titi Tudor, recunoscut pentru că a descoprit o suită impresionantă de campion ...

    Cod galben de ploi torenţiale, vijelii şi grindină, în Bucureşti şi 19 judeţe

    Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, vineri, un cod galben de furtuni în acest week ...

    Suspans! Câte 40% pentru candidații USL și PDL la Primăria Ploiești

    Iulian Bădescu (USL) și Andrei Volosevici (PDL) sunt cotați fiecare cu câte 40% dacă mâine ar f ...


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Poticnelile Guvernului Ponta

    Ovidiu Nahoi

    De oriunde ar veni, uninominalul are aceleași probleme.

    România – duşmanul de serviciu

    Ion Cristoiu

    Român e, atât pentru scriitor, cât şi pentru redactor, tot ceea ce poate fi opus termenului de sovietic.

    Grăjdanul lui Ponta, Grăjdanul lui Năstase

    Grigore Cartianu

    Au trecut şase zile de când Constantin Adrian Balaban Grăjdan a folosit Guvernul pe post de maşină de spălat a chiloţilor penali ai lui Adrian Năstase.

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole