Ploieşti: CSU Asesoft a câştigat meciul cu CS Otopeni

0

Campioana la baschet masculin, CSU Ploieşti, a câştigat vineri, în deplasare, partida cu CS Otopeni, scor 86-64 (39-39), din etapa a VIII-a a Diviziei A, fiind neînvinsă în actuala stagiune internă.

Debutul nu a fost prea strălucit ca joc pentru campioni, deşi au condus din startul partidei (9-10, min. 7), dar a recuperat până la prima pauză, 11-18. În sfertul secund, oaspeţii s-au distanţat la 12 puncte, dar CS Otopeni a egalat pe fondul unui joc bun, 29-29 (min. 15), preluând şi conducerea pentru prima dată, după o triplă a lui Mandache, 32-29.

Ilfovenii au dominat până la pauza mare, când s-a înregistrat egalitatea, 39-39, după un sfert în care ambele echipe au "strălucit" la capitolul ratări. Excepţie a făcut fundaşul ploieştenilor, Burleson, care avea deja 20 de puncte marcate.

În sfertul trei, campioana a revenit la conducere, pe mâna lituanianului Cepulis 46-50, min. 24), distanţându-se treptat, 49-59 (min. 27). Ultimul sfert a fost fără istorie (55-71, min. 34), campioana ţinând de scor, în pofida eforturilor echipei gazdă, care s-a recunoscut învinsă, scor 64-86. Principalii marcatori ai meciului au fost Seals 15 puncte şi Mijajlovici 14, pentru gazde, respectiv Burleson 39 şi Căruţaşu 11 puncte, pentru CSU Ploieşti.