Asesoft Ploieşti a învins BC Mureş cu 92-73

0

CSU Asesoft a învins, scor 92-73, pe BC Mureş, şi şi-a adjudecat matematic prima poziţie la finalul sezonului regulat, cu două etape înainte de încheierea acestuia.

Campionii privesc, acum, cu interes, lupta pentru ultimul loc de playoff, care va da numele echipei pe care Asesoft o va întâlni în faza sferturilor de finală.

A fost pentru a 5-a oară în 7 partide disputate pe teren propriu în acest retur în care Asesoft a fost condusă la pauză (42-48), dar a revenit şi a câştigat meciul în repriza secundă.

Cătălin Burlacu a încheiat partida cu 28 de puncte, 9 recuperări şi 7 pase decisive, având un indice al eficienţei de 41. Căpitanul Asesoftului s-a aflat la o singură recuperare de double double, şi la o recuperare şi trei pase decisive de triple double.

Doneal Mack a fost singurul jucător din cele două echipe care a petrecut în teren toate cele 40 de minute. În schimb, Ike Okoye şi Kevin Ford au totalizat 40 de minute, cei doi împărţindu-şi reprizele în mod egal.