Piteşti: Campioni în apă

0
Înotătorii piteşteni au dominat întrecerea din Bazinul "Olimpic"

Înotătorii piteştenii Andreea Nae (11 ani) şi Robert Grinţă (13 ani) au luat aurul, respectiv argintul la Campionatul Naţional de Poliatlon din Bazinul „Olimpic”, la startul căruia s-au prezentat peste 400 de copii din toată ţara.

CSM Piteşti a terminat pe podium în cel mai puternic campionat naţional de copii din acest an. La individual, sportivii piteşteni Andreea Nae (11 ani) şi Robet Grinţă (13 ani) au ocupat primele două poziţii la finalul reuniunii din Bazinul „Olimpic” din Piteşti, în timp ce în clasamentul general pe echipe CSM Piteşti s-a poziţionat pe locul II, după Steaua Bucureşti. Au fost trei zile cu valuri de dimineaţa până seara în Bazinul Olimpic, de vineri până duminică, iar lupta în apă pentru medalii a fost una acerbă. Peste 400 de copii reprezentând 40 de cluburi din ţară, record de participare la un campionat naţional, s-au duelat la dat din braţe, în faţa a sute de spectatori. CSM Piteşti a obţinut în final 16 medalii, la individual, şi 4 la ştafetă, menţinându-se astfel în topul celor mai puternice cluburi de nataţie din ţară. „Nu ne aşteptam să vină atât de mulţi copii. A fost o supriză plăcută. Şi mai plăcut a fost că ne-am îndeplinit obiectivul urcând pe podium atât la individual, cât şi în întrecerea pe echipe. Andreea şi Robert sunt doi dintre copii de mare viitor ai nataţiei piteştene”, a spus Viorel Ciobanu, unul dintre antrenorii secţiei de nataţie de la CSM Piteşti. Marea campioană la 11 ani, Andreea Nae, care practică înotul de la vârsta de 5 ani, şi-a trecut în cont patru medalii, două de aur(la 100 metri liber şi 50 metri bras) şi două de argint (la 50 metri liber şi 50 metri flurure). „ Am început anul competiţional bine. Am fost în formă şi am reuşit ceea ce mi-am propus. Sper s-o ţin tot aşa şi să aduc noi medalii de aur în întrecerile naţionale din acest an”, a precizat „sirena” din Bazinul „Olimpic”, Andreea Nae.