Mutu a salvat Naţionala! România – Luxemburg 3-1

0

Echipa Naţională a trecut prin momente dificile, aseară la Piatra Neamţ în meciul cu Luxemburgul. După ce a fost condusă cu 1-0 în minutul 26, România a revenit prin dubla lui Mutu, dar şi reuşita lui Zicu, şi a câştigat cu 3-1.

Statistica era de partea noastră în meciul de aseară. Patru întâlniri cu Luxemburg şi tot atâtea victorii, cu un golaveraj 16-o. Meciul de aseară a început greu pentru “tricolori”, iar Luxemburg a deschis scorul în minutul 26 prin reuşita lui Gerson. Imediat, cei 10000 de spectatori prezenţi în tribunele stadionului din Piatra Neamţ au început să scandeze, demisia selecţionerului Răzvan Lucescu. Atunci a intrat în rol, ex – piteşteanul Adrian Mutu. “Briliantul” a reuşit să egaleze în minutul 28, după ce la executat cu sânge rece pe portarul advers. La pauză avea să fie România- Luxemburg 1-1. După pauză, acelaşi Mutu a făcut 2-1, cu reuşita din minutul 68. Puţin mai târziu, în minutul 77, Zicu avea să stabilească scorul final, România – Luxemburg 3-1. După această victorie, Naţionala României a făcut 5 puncte şi ocupă în continuare locul 5 al grupei D.